Jeśli trenujesz lub masz w planach aktywne uprawianie sportu, temat odżywek i suplementów dla sportowców z pewnością nie jest ci obcy. A co wiesz o kreatynie? Czy może ci pomóc w osiągnięciu celów treningowych?

kreatyna

Nie da się ukryć, że odpowiednia suplementacja w sporcie wymaga zgłębienia wiedzy dotyczącej zdrowia, czy odpowiedniego żywienia. Nie musisz jednak od razu doktoryzować się z tego tematu. Aby mądrze i zdrowo zadbać o swoją formę, wystarczą podstawy, choćby wiedza, czym jest kreatyna i w jakich formach występuje. 

Kreatyna – co to takiego?

Kreatyna to związek chemiczny, który występuje naturalnie w naszych organizmach; głównie w mięśniach i ścięgnach. Wytwarzany jest w trakcie przemiany materii, a  przyjmowany w formie syntetycznej podnosi efektywność treningu. Kreatyna jest szczególnie polecana osobom, którym zależy na pięknej i umięśnionej sylwetce.

Dlaczego warto wybrać jabłczan kreatyny i kiedy właściwie należy stosować ten suplement?

Forma kreatyny – jaką wybrać?

Jeśli przeglądałaś kiedykolwiek suplementy z kreatyną na sklepowych półkach lub w sklepach internetowych, zauważyłaś na pewno, że kreatyna dostępna jest w różnych formach. Są to między innymi:

  • azotan kreatyny,
  • chlorowodorek kreatyny,
  • monohydrat kreatyny,
  • cytrynian kreatyny,
  • jabłczan kreatyny.

Każdy z tych związków chemicznych trochę inaczej wpływa na nasze ciało i pozwala osiągnąć różne efekty. Sportowcy sięgają najczęściej po najpopularniejsze formy: monohydrat lub jabłczan kreatyny. Czym te związki różnią się między sobą?

Monohydrat kreatyny

Cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody to monohydrat kreatyny. Jego działanie polega na wiązaniu wody w komórkach. Gdy woda się w nich zatrzymuje, zwiększa się ich objętość. A gdy błona komórkowa się rozciąga, następuje reakcja anaboliczna – synteza białek. Monohydrat kreatyny poleca się szczególnie osobom trenującym podnoszenie ciężarów czy kulturystom. Jednak w związku z zatrzymywaniem wody w organizmie monohydrat może powodować opuchliznę, a także pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jabłczan kreatyny

Tym, którzy trenują sporty wytrzymałościowe i chcą zachować pożądaną masę ciała, poleca się z kolei jabłczan kreatyny. Jest to związek składający się z kreatyny oraz kwasu jabłkowego. Jakie są jego zalety?

  • nie zatrzymuje wody w organizmie na taką skalę, jak monohydrat kreatyny,
  • może oddziaływać pozytywnie na perystaltykę jelit.

Na efekty stosowania jabłczanu trzeba poczekać trochę dłużej, ale ta forma suplementu będzie dla ciebie najlepsza, jeśli chcesz uniknąć niepożądanego wzrostu masy ciała.

Kreatyna – stosowanie 

Opinie o sposobach przyjmowania kreatyny są różne. Najczęściej jednak poleca się stosować ten suplement zarówno przed treningiem, jak i po nim. Ważne, by podczas przyjmowania kreatyny pamiętać o przerwach: po kilku miesiącach zażywania preparatu należy odstawić go na 2-3 tygodnie.

Jeśli same efekty treningowe cię nie przekonują, powinnaś wiedzieć, że kreatyna dodatkowo może poprawiać pamięć i koncentrację. Ma też działanie antyoksydacyjne. Warto porozmawiać z trenerem o jej suplementacji, a jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady lekarza. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.