Funkcjonalna sypialnia to pomieszczenie, które współgra z naszymi potrzebami, pozwala na wyciszenie oraz odpoczynek. Można osiągnąć taki efekt, jeśli w trakcie urządzania będziemy pamiętać o jej przeznaczeniu. Po pierwsze, aby sypialnia mogła być miejscem na odpoczynek i sen, nie może być wypełniona zbyt dużą ilością przedmiotów. Po drugie, jasne i neutralne kolory lepiej wpływają na organizm i ułatwiają wyciszenie. O czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Odpowiednia wysokość łóżka i stolików nocnych. Wysokość łóżka powinna umożliwiać swobodne korzystanie z niego. Natomiast dobrze, jeśli stoliki nocne są o kilka centymetrów wyższe niż samo łóżko – ułatwi to odkładanie i podnoszenie przedmiotów z blatu.
 2. Ulokowanie łóżka w pomieszczeniu. Najlepiej ustawić łóżko na środku pokoju (zagłówkiem do ściany) – takie rozwiązanie zapewni łatwy dostęp do niego z każdej strony. Warto zwrócić również uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od szaf, drzwi czy okien.
 3. Schowków nigdy dość. Sypialnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których warto zachować wizualny minimalizm (brak zbędnych przedmiotów w polu widzenia). Dlatego zawsze przyda się tu dodatkowe miejsce do przechowywania – ozdobne pudełka, wiklinowy kosz, stolik z koszem pod blatem, komoda itd.

 1. Skrzynia przy łóżku. Będzie nie tylko eleganckim dodatkiem, ale i ma praktyczne zastosowanie. Skrzynia tapicerowana sprawdzi się jako miejsce do siedzenia oraz przechowywania dodatkowych zestawów pościeli czy poduszek dekoracyjnych.
 2. Prostota w sypialni. Jasne, neutralne kolory, stonowane dodatki i przestronne, puste blaty to klucz do funkcjonalnej i klimatycznej przestrzeni do spania. Warto zamiast dekoracyjnych figurek postawić na eleganckie świece – idealnie sprawdzą się w jesienne wieczory.
 3. Dywan wprowadzi przytulność. Neutralny, dopasowany do wnętrza dywan będzie ponadczasowym dodatkiem do sypialni. Można zdecydować się na jeden duży lub dwa mniejsze dywaniki ułożone po bokach łóżka.

 1. Zwróć uwagę na okno. Sztuczne, uliczne światło, które wpada do sypialni, może zaburzyć sen. Odgrodzisz się od niego dzięki odpowiedniej dekoracji okna, np. zaciemniającym roletom lub zasłonom z oferty Dekoria.
 2. Subtelne oświetlenie. Poza oświetleniem sufitowym w sypialni nie może zabraknąć bocznego światła oraz małych lamp na stolikach nocnych. Klimatu dodadzą również świece czy popularne obecnie lampiony.
 3. Własny akcent dekoracyjny. W trakcie urządzania sypialni warto wprowadzić jeden element, który najlepiej odzwierciedla Twoją osobowość – może to być ulubiony kolor, dodatek, figurka czy tkanina.

 1. Bez dobrej pościeli nie ma przytulnej sypialni. Poduszki dekoracyjne, koce i kołdry to kluczowe elementy wyposażenia sypialni. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów pościeli, dlatego warto dopasować je do całej aranżacji pomieszczenia.

Trendy w aranżacji sypialni

W sezonie jesień/zima 2017 w aranżacjach sypialni na pierwszy plan wyjdą cztery trendy. W każdym z nich można wyróżnić jeden element, którego w najbliższych miesiącach nie może zabraknąć w przytulnej i modnej sypialni.

 • Styl skandynawski – zaopatrz się w dużą liczbę miękkich i ciepłych pledów oraz koców. Ogrzeją w chłodne jesienne wieczory oraz będą dodatkową dekoracją łóżka.
 • Styl angielski – najmodniejsza w tym sezonie krata sprawdzi się także w sypialni. Dekoracyjne poduszki lub pościel z tym wzorem doda pomieszczeniu elegancji.
 • Styl etno – wprowadź do wnętrza folklorystyczne lub mozaikowe desenie. Jeśli zdecydujesz się na nie, pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością. Jeden akcent zdecydowanie wystarczy.
 • Styl Hampton – błękit nie tylko kojarzy się ze stylem Hampton, ale jest również jednym z najmodniejszych kolorów tej jesieni. Jeśli zdecydujesz się na tę barwę, sypialnia nabierze letniego i przytulnego klimatu.

Więcej inspiracji, jak urządzić funkcjonalną i przytulną sypialnię, znajdziesz na stronie www.dekoria.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.