Mimo iż lato się kończy, wiele osób myśli już o następnym. Planujemy wyjazdy, chcemy zrealizować plany, które tym razem się nie powiodły. Również te dotyczące figury i wagi. Jeśli chciałabyś zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, jak polubić siłownię, mamy dla ciebie kilka porad.

Tekst: Klaudia Pieczykolan

Twoja motywacja

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego chcesz ćwiczyć? Jeśli robisz to dla innych, twój zapał może szybko ostygnąć. Ślub koleżanki czy wyjazd na wakacje może być terminem, do którego chcemy zrzucić wagę, ale o wiele lepiej robić to dla siebie, dla zdrowia i polubić sport. Taka motywacja nie skończy się wraz z przeminięciem wyznaczonego terminu. Wypisz sobie zalety aktywnego trybu życia. Pamiętaj, że to nie tylko wygląd, ale inwestycja w zdrowie na przyszłe lata.

Od czego zacząć?

  1. Nie myśl za dużo – po prostu zapisz się na siłownię, kupując karnet. Będziesz przebywać wśród osób, które na pewno Cię zmotywują, opowiedzą o swoich początkach i dodadzą otuchy.
  2. Kup sobie wygodne, sportowe ubrania. Na pewno zauważysz, że na siłowni nikt nie chodzi w rozciągniętym dresie. Być może pomyślisz, że to szczegół, ale uwierz, że poprawi twoje samopoczucie i doda pewności siebie.
  3. Nie oczekuj efektów po pierwszych treningach. Daj sobie czas. Nie porównuj się z koleżanką, u której szybciej widać zmiany w sylwetce. Zrób sobie zdjęcia przed przemianą i regularnie raz w miesiącu porównuj i oceniaj własne postępy.
  4. Ból odczuwany po treningu to mikrourazy włókien mięśniowych. Na początku może być szczególnie dotkliwy. Wtedy warto dać sobie czas na regenerację i wrócić na siłownię, gdy ból minie.
  5. Aby się zmotywować, prawdopodobnie oglądasz dużo filmów online na temat ćwiczeń. Nie warto jednak bazować jedynie na wiedzy z Internetu. Jeśli to możliwe, dobrze jest kupić sobie trening personalny. Jako osoba początkująca najprawdopodobniej nie masz praktycznej wiedzy na temat techniki ćwiczeń i będziesz potrzebować pomocy trenera. Niektóre siłownie mają w ofercie trening i porady w cenie karnetu. Skorzystaj z nich!
  6. Jeśli masz opory, by ćwiczyć na siłowni męsko-damskiej możesz wybrać taką tylko dla kobiet. Dobrym pomysłem jest też trening z koleżanką. Warto jednak pamiętać, by nie skupiać się bardziej na rozmowie niż na ćwiczeniach. Oczywiście aktywność ma sprawiać nam radość, więc na pogaduchy też znajdzie się czas. Natomiast zbyt długie przerwy między ćwiczeniami nie przyniosą dobrych efektów.
  7. Nie musisz ćwiczyć codziennie. Pamiętaj o regeneracji. Ilość dni treningowych zależy od twojego trybu życia i możliwości.
  8. Sport to dodatek. W celu trzymania dobrej formy ważna jest też zdrowa, zbilansowana dieta i odpoczynek. Staraj się jeść duże ilości warzyw, pić wodę i dobrze się wysypiać.

Błędy kobiet na siłowni

Na szczęście świadomość na ten temat jest już coraz wyższa, ale wciąż wiele kobiet uważa, że ćwiczenia z ciężarami mogą nadmiernie zbudować im mięśnie. Wręcz przeciwnie! Dokładanie ciężarów w celu budowania mięśni, np. pośladkowych pomoże zbudować ładną sylwetkę. W gruncie rzeczy trening kobiet tak bardzo nie różni się od męskiego. Dla nas najczęściej priorytetem są nogi, a dla mężczyzn ramiona i klatka piersiowa. Natomiast jedni i drudzy powinni trenować wszystkie partie mięśniowe.

Trening na siłowni przynosi świetne efekty wizualne, ale też bardzo dobrze wzmacnia mięśnie i poprawia postawę oraz świadomość własnego ciała. Coraz więcej kobiet decyduje się na tego typu aktywność fizyczną. Nie zastanawiaj się jak zacząć swoją przygodę z siłownią – zacznij działać. Z pomocą profesjonalistów osiągniesz swój cel i być może odkryjesz nową pasję.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.