Zakup rowerka dla dziecka to spore wyzwanie. Maluchy rosną, zmieniają się ich upodobania i przyzwyczajenia, a dodatkowo cały czas rozwijają się pod względem fizycznym i psychicznym. Podpowiadamy, jak dobrać rowerek do wieku dziecka i na co się zdecydować.

rower dla dziecka

 

Rower dla dziecka musi być dopasowany przede wszystkim do wieku malucha, a także do jego wzrostu. Na tej podstawie należy określić nie tylko rodzaj roweru i jego wielkość, ale także rozmiar kół. Najlepiej najpierw zmierzyć wzrost dziecka, a następnie poszukać w sklepach odpowiedniego modelu. Można kierować się następującymi parametrami:

  • dziecko do 2 roku życia może jeździć na rowerku trójkołowym albo biegowym – rozmiar opon powinien oscylować między 10 a 12 calami;
  • dla dzieci między 2 a 4 rokiem życia najlepiej wybrać rowerek biegowy z 12-calowymi oponami albo jeździk;
  • dla starszych dzieci, po 5-6 roku życia, polecane są rowery z 14-calowymi, a nawet 16-calowymi oponami, jednak zależy to także od wzrostu;
  • dzieci po 7 roku życia mogą jeździć na tradycyjnych rowerach z pedałami, o znacznie większych oponach i dłuższej ramie. 

Warto pamiętać o tym, że podane wyżej parametry to tylko ogólne sugestie, ponieważ dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się wzrostem, wagą oraz umiejętnościami. 

Rowerek dla dziecka, które nie ukończyło 2 roku życia

Dla bardzo małych dzieci najlepszy jest rowerek biegowy, pozbawiony pedałów, łańcucha i przerzutek. Na takim rowerku dziecko może swobodnie zacząć swoją naukę, nie jest w stanie nabrać zbyt dużej prędkości i jest to rozwiązanie bezpieczne. Dziecko samodzielnie kieruje kierownicą, ale odpycha się stopami od podłoża. W ten sposób może nauczyć się tego, w jaki sposób zachować równowagę. Warto zaznaczyć, że obecnie specjaliści odradzają zakup rowerków trzykołowych, które popularne były kilkanaście lat temu. Rowerek trzykołowy jest bardziej komfortowy i uczy pedałowania, jednak dziecko nie wie, w jaki sposób zachować równowagę. Niektórzy doradzają, aby najpierw kupić rowerek trzykołowy, a później biegowy lub od razu jeździk z pedałami. 

Jaki rower będzie najlepszy dla przedszkolaka?

Dla przedszkolaków najlepszy jest zwyczajny rower dziecięcy, z pedałami i przerzutkami. W sklepach można znaleźć szeroki wybór wzorów i kolorów dziecięcych rowerków, więc każdy maluch znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Opony takiego roweru zwykle mają od 12 do 20 cali, a więc dopasowane są nawet do starszych przedszkolaków. Dla maluchów, które powoli kończą swoją przygodę z przedszkolem i idą do szkoły, najlepsze będą większe rowery, których średnica kół wynosi ponad 20 cali. 

Rower dla dziecka w wieku szkolnym 

Warto pamiętać o tym, aby nie kupować roweru, do którego dziecko „ma dorosnąć”, ponieważ to sprawia, że maluch w ogóle nie jest w stanie wsiąść na taki sprzęt. Najlepiej wybrać rower dopasowany do wzrostu dziecka, ponieważ w sklepach można znaleźć dobre modele dla osób o wzroście między 120 a 150 centymetrów. Po przekroczeniu magicznej granicy 1,5 m wzrostu najlepiej kupić dziecku rower dla dorosłych, ponieważ jest on bezpieczniejszy, ma wiele akcesoriów i pozwala na komfortową jazdę. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.