Jak depilować skórę? – pytam znajome dziewczyny i dostaję stos opowieści o zmaganiach z maszynkami, woskiem czy depilatorami. Na szczęście, minusy nie przesłaniają plusów. Trzeba tylko znaleźć swój sposób na depilację. Warto, bo gładkie ciało dodaje pewności siebie.

Tekst: Antonina Majewska

 

Już w starożytnym Egipcie za wzór urody stawiana była kobieta pozbawiona zbędnego owłosienia. Piękne ciało po prostu musiało być gładkie. W nowożytnym świecie o depilacji zaczęło być głośno dopiero na początku XX wieku. Kobiety pozbyły się wówczas gorsetów, skróciły sukienki i odsłoniły trochę ciała. Kiedy w 1915 roku w magazynie „Harper’s Bazaar” pojawiała się modelka w sukience bez rękawów eksponująca gładkie pachy, w Stanach Zjednoczonych prorokowano, że pojawił się nowy trend w urodzie. W Europie zapoczątkowała go Coco Chanel, która kazała swoim modelkom golić nogi.

Depilacja dziś…

Współczesne kobiety deklarują, że depilują ciało, by czuć się pewnie i seksownie. Przy okazji – jak się okazało – poświęcają tej czynności „trochę” czasu. Policzono na przykład czas, jaki poświęcamy na depilację nóg przy użyciu maszynek. Założono, że dziewczyny zaczynają usuwać zbędne owłosienie w wieku 14 lat, a czynność tę wykonują dwa razy w każdym z 52 tygodni w roku. Wynik? 4160 zabiegów golenia. Dużo, prawda? Nic dziwnego, że chcemy skrócić ten czas do minimum i szukamy nowych sposobów depilacji.

Tradycyjne golenie

Jak zatem depilować skórę? Można tradycyjnie – maszynkami. Włosy przycina się maszynką tuż przy skórze, goląc delikatnie, najlepiej z włosem. Wcześniej warto rozpulchnić skórę ciepłą wodą pod prysznicem, nałożyć porcję zmiękczającej pianki albo żelu. Po depilacji dobrze jest przetrzeć ciało tonikiem i wmasować krem opóźniający odrastanie włosków.

Maszynki dla kobiet często wyposażone są w łagodzące paski, np. z aloesem, witaminą E i substancjami nawilżającymi, które uaktywniają się pod wpływem kontaktu z wodą. Kiedy pasek zmienia kolor, to znak, że trzeba wymienić ostrze.

Depilatory chemiczne

Rozpuszczają keratynę włosa ok. 1 mm poniżej powierzchni skóry. Mają postać pianki, mleczka, kremu, żelu, są też takie typu roll-on. Można nimi depilować nogi, pachwiny, ramiona, okolice bikini (zawsze zgodnie z przeznaczeniem producenta). Przed pierwszym użyciem dobrze jest zrobić test alergiczny. Depilatory chemiczne nakłada się na skórę cienką, równą warstwą, tak by preparat pokrył wszystkie włoski. Po odpowiednim czasie ściera się go szpatułką pod włos. Następnie należy bardzo dokładnie spłukać resztki depilatora, masując skórę kolistymi ruchami. Tego typu depilatorów nie stosuje się na skórze podrażnionej, z wypryskami lub rozszerzonymi naczynkami.

Wosk

Stosuje się go na gorąco lub zimno. Ten pierwszy sposób preferują kosmetyczki, drugi sprawdza się przy depilacji domowej. By usunąć włoski za pomocą wosku, najpierw trzeba je zapuścić najlepiej do 5 mm długości (wosk nie usunie włosków krótszych niż 2 mm). Tą metodą można wydepilować nogi, okolice bikini, pachy, meszek nad górną wargą. Skórę pokrywa się ciepłym woskiem (nawet ten w plastrach na zimno ogrzewa się w dłoniach), by rozgrzać i rozpulchnić meszek włosowy. Następnie przykleja się pasek fizelinowy i zrywa całość szybkim ruchem pod włos, wyrywając włosy wraz z cebulkami. Przy cerze wrażliwej i skłonnej do alergii dobrze jest wykonać próbę uczuleniową. Wosku nie stosuje się na skórze podrażnionej, opalonej, z żylakami, znamionami, popękanymi naczynkami.

Depilatory elektryczne

Usuwają włoski wraz z cebulkami. Każdy depilator ma głowicę z system specjalnie rozmieszczonych pęset. Najłatwiej jest depilować nogi, najtrudniej delikatne okolice np. bikini. Zawsze depiluje się czystą skórę, najlepiej po ciepłej kąpieli, kiedy meszki włosowate są rozpulchnione. Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 15-20 minut. Po zabiegu depilacji tego typu ciało jest zaczerwienione. Dobrze przetrzeć je tonikiem i wmasować łagodzący balsam.

Warto wiedzieć, że nowoczesne depilatory pozwalają usunąć włoski o długości nawet 0,5 mm. Są one zaopatrzone w nasadki do masowania skóry, głowice chłodzące, czy systemy podnoszące przylegające do skóry włoski.

Lasery i IPL

To najnowsze metody tzw. permanentnej depilacji (lub epilacji) stosowane w gabinetach kosmetycznych. Ich skuteczność zależy od indywidualnych predyspozycji, karnacji skóry, koloru włosów oraz urządzenia, za pomocą którego wykonuje się zabieg. Kosmetyczki, wykonujące zabieg depilacji laserowej, używają określenia „strzał”, bo zarówno lasery, jak i aparaty bazujące na technologii IPL (intensywne źródło światła) strzelają czerwonym światłem, niszcząc włoski. Im szersza głowica aparatu, tym większa szybkość zabiegu. Za pomocą lasera i urządzeń IPL usuwa się te włoski, które są na powierzchni skóry. Pozostałe, znajdujące się w fazie przejściowej i spoczynku, trzeba zniszczyć przy kolejnym zabiegu. Zwykle jednak wystarczy kilka powtórzeń, by pozbyć się włosów niemal na stałe (pod tym pojęciem kryje się redukcja 80% procent owłosienia). Do zabiegu depilacji laserowej powinien kwalifikować lekarz dermatolog lub kosmetolog. Największą wadą tej metody jest niestety cena.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.