Zależy ci na tym, aby twój makijaż wyglądał nieskazitelnie przez cały dzień? Równie ważny jak wybór właściwych kosmetyków jest dobór odpowiednich akcesoriów do ich aplikacji. W tej roli najlepiej sprawdzają się specjalne pędzle – w tym pędzel do podkładu, pudru, konturowania, a także modele do aplikacji cieni. Wiesz o tym i korzystasz z nich na co dzień? Zobacz, jak o nie zadbać, aby służyły przez długi czas.

Jeszcze kilkanaście lat temu po pędzle do wykonywania make-upu sięgali wyłącznie profesjonalni wizażyści. Teraz jednak są one dostępne dla każdej osoby, która chce wykonać makijaż idealny – zarówno na „wielkie wyjście”, jak i na co dzień.

Co zyskujesz, sięgając po pędzle do makijażu?

Zastępując inne akcesoria pędzlami:

  • przedłużasz trwałość kosmetyków i to wyraźnie – np. dobre pędzle do podkładu sprawiają, że kosmetyk lepiej wtapia się w skóręi efektywnie „przykleja się” do niej, co zapobiega szybkiemu ścieraniu się formuły
  • sprawiasz, że wyglądają one lepiej na twojej twarzy – pędzle pozwalają na równomierne rozprowadzenie i „roztarcie” podkładu, pudru, kosmetyków do konturowania czy cieni, aby nie powstawały nieestetyczne grudki czy plamy,
  • zużywasz mniejszą ilość kosmetyków – zarówno w porównaniu do ich aplikowania palcami, jak i gąbeczką do makijażu.

Pamiętaj jednak, że takie rezultaty osiągniesz wyłącznie wówczas, gdy:

  • zainwestujesz w dobrej jakości pędzle o odpowiednim przeznaczeniu – np. pędzle do podkładu typu flat-top, które znajdziesz w kolekcji Annabelle Minerals świetnie sprawdzą się do aplikacji sypkich podkładów mineralnych, ale już do aplikacji różu lepiej sprawdzi się pędzel kabuki
  • zadbasz o ich pielęgnację.

Pędzle do podkładu, różu, konturowania, cieni – dlaczego trzeba je pielęgnować?

Pędzle „zanurzasz” w kosmetykach, które osiadają na włosiu. Są również narażone na działanie wilgoci, a w konsekwencji zanieczyszczenia – także bakteriami oraz innymi drobnoustrojami. Używasz ich do wykonania makijażu twarzy, a to oznacza, że akcesoria te wchodzą w bezpośredni kontakt z twoją skórą. Nie możesz się narażać na infekcje i podrażnienia. To właśnie najważniejszy powód, dla którego trzeba dbać zarówno o pędzle do podkładu, jak i inne.

Pamiętaj również, że pędzle:

  • gdy są brudne, mogą obniżyć jakość makijażu – tworzą plamy i smugi, gdy osadzone na nich stare kosmetyki wchodzą w reakcję z nowymi
  • są podatne na odkształcenia, a ich włosie wymaga nawilżenia i odżywienia (zarówno naturalne, jak i syntetyczne).

Regularne mycie pędzli to podstawa

Pędzle należy regularnie myć. To złota zasada, której trzeba się trzymać, aby akcesoria do makijażu służyły długo i zgodnie z oczekiwaniami.

  • Pędzle, których używasz do kosmetyków o płynnej lub kremowej konsystencji, warto umyć po każdym użyciu, ponieważ produkty te osadzają się dość mocno na włóknach.
  • Gąbki do makijażu płucz po każdym użyciu, a myj co najmniej co kilka dni.
  • Pędzle wykorzystywane do nakładania kosmetyków „suchych” – w tym pędzle do podkładów mineralnych – możesz myć np. raz w tygodniu.
  • Myj pędzle każdorazowo wówczas, gdy zmieniasz typ lub odcień nakładanego produktu. Przykładowo, jeśli pędzel kabuki służył ci do aplikacji bronzera, a teraz chcesz go wykorzystać do jasnego podkładu mineralnego, dobrze jest usunąć resztki starych kosmetyków, żeby nie wpłynęły one na odcień nowego. 

Jak i w czym myć pędzle?

Włosie pędzli, podobnie jak naturalne włosy, potrzebuje odżywienia i nawilżenia, aby zachowało pożądany kształt oraz teksturę. Dlatego pędzle – zarówno z włosia syntetycznego, jak i naturalnego – możesz myć np. szamponem do włosów. Inne rozwiązania to:

  • mieszanka (w równych proporcjach) oleju lub oliwy z oliwek z płynem do mycia naczyń – oba składniki należy zmieszać ze sobą, zanurzyć w niej pędzle i, delikatnie masując, usunąć bez problemu resztki kosmetyków
  • delikatne mydło, np. „szare” – każdy pędzel należy nawilżyć i przesuwać go po powierzchni kostki mydła dokładnie takimi samymi ruchami, jakby nakładało się kosmetyk, aż do pozbycia się starych kosmetyków,
  • specjalne preparaty do czyszczenia pędzli – znajdziesz je m.in. w profesjonalnych sklepach kosmetycznych.

Pamiętaj, aby po myciu zapewnić pędzlom odpowiednie warunki do wyschnięcia. Mogą suszyć się „na stojąco” lub „na leżąco”, ale wówczas upewnij się, że ich główki „wiszą w powietrzu”, wysunięte poza krawędź blatu – w ten sposób unikniesz odkształcenia. Możesz również wykorzystać specjalne osłonki na pędzle, przy pomocy których ochronisz je przed utratą kształtu w trakcie schnięcia.

Przechowywanie pędzli ma znaczenie

Pędzle leżące na toaletce czy półce w łazience są narażone na działanie kurzu oraz inne zanieczyszczenia. Jak tego uniknąć? Możesz np. wybrać pędzel do podkładu zamknięty w wysuwanym etui, który dobrze sprawdza się również w podróży. Inna opcja to po prostu umieszczenie przyborów do makijażu w specjalnym etui. Najłatwiej kupić cały zestaw podstawowych pędzli i trzymać je w oryginalnym opakowaniu.

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, zyskasz pewność, że twoje pędzle będą się świetnie sprawdzały przez lata. Warto!

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.