Kilka godzin przebywania na intensywnym słońcu, kąpiel w morzu czy w basenie, kurz, nieumiejętnie wykonywany demakijaż, alergie. Tyle wystarczy, by oczy były w gorszej kondycji. Jak zatem dbać o oczy latem?

Tekst: Antonina Majewska

jak dbac o oczy latem

 

Latem w naszej strefie klimatycznej słońce świeci średnio przez 9-10 godzin dziennie. Częściej wówczas przebywamy nad wodą, wybieramy się w góry, opalamy. Jednak właśnie wtedy fundujemy oczom wyjątkowo niezdrowe doznania.

Okulary z filtrami                                                                                                                           

W słoneczny dzień dociera do nich nawet dziesięciokrotnie więcej światła niż to jest potrzebne do prawidłowego widzenia. Dodatkowo woda odbija aż 95% promieniowania słonecznego, co może podrażniać oczy, prowadzić do uszkodzeń siatkówki i rogówki oraz uaktywniać przedwczesne procesy starzenia oka poprzez namnażanie wolnych rodników. Recepta? Okulary!
Podstawą prawidłowej ochrony oczu jest noszenie okularów z odpowiednim filtrem UV. Właściwa ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić barierę zarówno dla promieniowania UVA, jak i UVB. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ większość szkieł blokuje tylko promienie UVB. Dobre okulary powinny być także dopasowane do kształtu twarzy, a szkła maksymalnie ograniczać dopływ promieni bezpośrednio do oka.

Uwaga na alergie!                                                                                                                         

30% populacji cierpi na alergie. Oznacza to, że co trzecia osoba może łzawić, mieć oczy jak królik albo worki pod oczami jak po nieprzespanej, nocy, czy też nie znosić światła jak wampir i z takimi objawami zasilić szeregi alergików. Nieczęsto zdarzają się alergie dotyczące tylko oczu. Najczęściej podrażnienie spojówek jest jednym z (np. obok kataru) licznych objawów uczulenia na określony alergen: pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, zarodniki grzybów pleśniowych, czy składniki kosmetyków.  
Pocieranie oczu – choć naturalne w takiej sytuacji – daje natychmiastową, ale krótkotrwałą ulgę. Po chwili swędzenie powraca ze zdwojoną siłą i rozpoczyna się „błędne koło”. Swędzi więc pocieramy, pocieramy, więc swędzi. W rezultacie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a oczy ponownie stają się czerwone i podrażnione. Pieczenie, szczypanie i swędzenie oczu może być też sygnałem alergicznego zapalenia spojówek. Niezwykle istotne jest wówczas włączenie terapii przeciwuczuleniowej, a także rozpoznanie czynnika alergizującego.

okulary do pływania

 

Okulary do pływania                                                                                                         

Weekend nad jeziorem, wyprawa na basen albo urlop nad morzem? Jeśli woda jest naszym żywiołem, koniecznie zainwestujmy w szczelnie dopasowane okulary do pływania. Jakikolwiek bowiem zbiornik wodny wybierzemy do letniego pluskania, bez ochrony – ryzykujemy. Zarówno słona woda morska, jak i chlorowana basenowa podrażniają spojówki, powodując swędzenie i zaczerwienienie. A woda w jeziorze, poprzez zawartą w niej dużą ilość bakterii, może stać się przyczyną infekcji oczu, np. bakteryjnego zapalenia spojówek. Jeśli mimo pływania w okularach, wystąpi zaczerwienienie i pieczenie oczu, które będzie się utrzymywać przez kilka dni, trzeba skonsultować się z okulistą.
Przemywanie zaczerwienionych i podrażnionych oczu rumiankiem i herbatą, to dość szkodliwy przesąd. Substancje te zawierają garbniki, które podrażniają spojówkę, zaciemniając obraz choroby i utrudniają lekarzowi prawidłową diagnozę.

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.