Kurtki puchowe to często wybierany rodzaj okrycia na czas zimy. Gustują w nich praktycznie wszyscy miłośnicy miejskiego casualu – tak młodsi, jak i starsi. Dobrze dobrana kurtka puchowa to prawdziwy skarb w każdej szafie. Jeżeli korzystanie z usług pralni jest nam z jakiegoś względu nie na rękę, możemy zdecydować się na upranie jej w pralce.

Główne zalety tego typu okryć to zapewnienie ciepła podczas mrozów oraz ich niska waga. Odkąd na rynek weszły kurtki puchowe (np. Nike), nie musimy się już ubierać w ciężkie palta lub futra w mroźne dni. Puch ma znacznie lepsze właściwości grzewcze niż pierze, wełna czy inne materiały. Współczesne osiągnięcia przemysłu tekstylnego, który oferuje coraz lepsze rozwiązania, gwarantujące optymalną ochronę przed zimnym wiatrem (chodzi głównie o pokrycie kurtek) dodatkowo przyczyniły się do tego, że puchówki stały się nieodłącznym towarzyszem większości z nas w zimowe miesiące.

Jednym z lubianych producentów sportowych kurtek puchowych jest Nike. Ich kolekcje wyróżniają się modnym krojem, wysoką jakością oraz starannym wykończeniem. Stosunkowo luźne fasony zapewniają dużą swobodę ruchu. Kurtka Nike będzie więc co najmniej ciekawą opcją do rozważenia podczas zakupów odzieżowych na zimę.

Istotny detal

Wybierając kurtkę puchową, zwróćmy uwagę na wskaźnik CUIN – określa on sprężystość zastosowanego wypełnienia. Im jest wyższy, tym lepsza termoizolacja. Nie musimy wybierać od razu modeli z najwyższą możliwą wartością. Te z samego szczytu produkowane są dla wybierających się na biegun. Im więcej puchu będzie mieć w środku nasza kurtka, tym wolniej będzie schnąć po praniu. To istotny detal, o jakim warto pamiętać.

Przechowywanie kurtek puchowych

Dbając o kurtkę puchową, trzeba przede wszystkim starać się, by puch nie stracił swojej sprężystości. Dlatego, gdy nie korzystamy dłużej z tego typu okrycia, najlepiej jest powiesić je w szafie na wieszaku w bawełnianym pokrowcu. Trzeba zwrócić uwagę na to, by kurtka nie była ściśnięta zbytnio innymi rzeczami. Może to skutkować zbiciem się puchu. Innym dobrym sposobem na przechowywanie takiej części garderoby jest umieszczenie jej luźno rozłożonej na płasko w odpowiednio dużym kartonie.

Jeżeli doszło do miejscowego zabrudzenia, możemy spróbować usunąć plamę bez prania całej kurtki. Najlepiej spróbować wykorzystać delikatny odplamiacz i miękką ściereczkę.

Pranie kurtek puchowych

Przed wrzuceniem kurtki do pralki trzeba upewnić się, że w zbiorniczku na płyn do płukania nie pozostały żadne resztki tego detergentu. Nie wolno dopuścić do tego, by nasz zimowy nabytek miał z nim kontakt. Następnie wrzucamy do bębna trzy lub cztery piłki do tenisa. Jest to o tyle istotny zabieg, że pozwoli uniknąć zbijania się puchu w kłębki. Ostatnią rzeczą, o jaką trzeba zadbać, jest odpięcie przypinek, podpinek i wszystkiego, co może odłączyć się podczas prania. Zapnijmy też wszystkie kieszenie, suwaki i zatrzaski.

A jaki program wybrać? Najlepiej możliwie delikatny. Niektóre pralki mają specjalne programy do prania puchu. Jeżeli nasza takiego nie posiada, wybierzmy pranie ręczne. Bardzo istotne jest zachowanie niskiej temperatury prania. Najlepiej nie przekraczać 40 stopni Celsjusza. Jeżeli pozwala na to model naszej pralki – ustawmy temperaturę na 30 stopni.

Jeżeli chodzi o odpowiednie detergenty – najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z dystrybutorem lub producentem naszej kurtki. Niektóre z firm, zajmujących się tą branżą oferują specjalne, dedykowane środki piorące. Jeżeli nie, wystarczy rozejrzeć się za środkiem stworzonym wyłącznie do prania puchu (dotyczy to również śpiworów).

Jak suszyć kurtki puchowe?

Po praniu możemy delikatnie odwirować kurtkę. Kiedy wyjmiemy ją z pralki, ułóżmy ją na płasko. Absolutnie nie wolno jej wieszać – grozi to zbiciem się puchu. Nie należy kłaść kurtki na kaloryferze ani poddawać jej działaniu mocno operującego słońca. Nie wolno też stosować klamerek. Wszystkie te czynności mogą źle odbić się na jakości wypełnienia. Kiedy kurtka będzie schnąć, możemy parokrotnie ją lekko przetrzepać.

Jeżeli zastosujemy się do wszystkich powyższych zasad i porad, będziemy mogli długo cieszyć się z nabytku, jakim jest dla każdego z nas puchówka. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.