Zastanawiacie się, co to znaczy ekologiczna firma, jak dbać o środowisko, produkując kosmetyki? Okazuje się, że dobry produkt to dopiero początek.
Na naszym rodzimym rynku jak grzyby po deszczu wyrastają firmy, które na sztandarach mają wypisaną troskę o środowisko. Choć niektórych ta moda śmieszy, to nie ma w niej nic złego. Każde, nawet najmniejsze działanie, które może pomóc nam walczyć ze skutkami globalnego ocieplenia, jest dziś na wagę złota.
Istnieje wiele firm, które działają ekologicznie – produkują wielorazowe butelki na wodę, umożliwiając nam rezygnację z jednorazowych opakowań PET, pracują nad ekologicznymi zamiennikami skóry z liści ananasa, czy wytwarzają papier do pakowania kanapek z woskiem zamiast folii. Jednak w każdej branży można – i powinno się – działać odpowiedzialnie. Podstawowymi dziedzinami, które zazwyczaj wymagają poprawy, są: rodzaj i ilość zużywanej energii czy produkowanych odpadów i forma ich zagospodarowania oraz świadomość tego, co znajduje się w produkcie.
Jak to wygląda w przemyśle kosmetycznym?
Za przykład niech posłuży nam Grupa Dr Irena Eris. Firma ta działa zgodnie z zasadami odpowiedzialnego biznesu, którymi są: odpowiedzialność za produkt, zaangażowane społeczne i działania na rzecz środowiska. Firma przekazuje klientom rzetelne informacje i działa społecznie. Koncentruje się np. na wsparciu organizacji pożytku publicznego, domów dziecka, pomocy potrzebującym i działalności sponsoringowej i jednym z założycieli i fundatorów Fundacji „Piękniejsze Życie”, która wspiera kobiety podczas leczenia onkologicznego. A co z działaniem na rzecz środowiska?
„Tworzymy kosmetyki, dbając o środowisko i które jednocześnie odpowiadają na potrzeby konsumentów, np. wprowadzamy na rynek produkty bazujące na naturalnych składnikach, których opakowania tworzone są m.in. z surowców odnawialnych, prowadzimy też badania nad wykorzystaniem w opakowaniach surowców pochodzenia naturalnego, biodegradowalnego” – mówi Joanna Łodygowska, szef Działu Komunikacji Dr Irena Eris.
Recycling
W 2019 roku Laboratorium Dr Irena Eris poddało recyclingowi swoje używane opakowania. Dzięki temu zredukowano ślad węglowy o 258 ton CO2. Firma prowadzi też badania nad wykorzystaniem w opakowaniach surowców biodegradowalnych. „Dbałość o naturę i środowisko, w którym żyjemy, jest dla nas szczególnie istotna” – dodaje Joanna Łodygowska. „Chcemy zostawić przyszłym pokoleniom czysty, ekologiczny świat. Dlatego między innymi w całej grupie Dr Irena Eris redukujemy zużycie plastiku. Zwracamy uwagę zarówno na procesy i technologie, które mają wymierny wpływ na środowisko, jak i na zmianę naszych przyzwyczajeń i zachowań, dzięki którym możemy robić coś dobrego dla naszego otoczenia.”
Zielona energia
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris we wszystkich swoich działaniach korzysta wyłącznie z zielonej energii. Od początku 2019 roku kosmetyki wszystkich marek Laboratorium – Dr Irena Eris, Pharmaceris, Lirene oraz Under Twenty – były produkowane dzięki energii wytwarzanej w 100% z odnawialnych źródeł, jak wiatr czy energia słoneczna. Dzięki temu ślad węglowy ich produkcji zmniejszył się o 3000 ton CO2. Dodatkowo w hotelach Dr Irena Eris zainwestowano w stacje ładujące samochody elektryczne.
Less waste
W 2016 roku firma przystąpiła do inicjatywy Global Compact. Została ona powołana do życia w roku 2000 przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana, a jej zadaniem jest propagowanie zasad związanych m.in. z przestrzeganiem praw pracowniczych i wspieraniem ochrony środowiska. Dr Irena Eris jako firma kosmetyczna skupia się na gospodarce surowcami i odpadami oraz na odpowiednim zużyciu wody. Stosuje więc nowoczesne maszyny i technologie oraz planuje produkcję tak, by minimalizować ilość strat podczas produkcji. Pozwala to zmniejszyć zużycie surowców oraz ilość wytwarzanych odpadów.
Dobre praktyki
Prawdziwa firma ekologiczna sama działając odpowiedzialnie, zachęca do tego innych. Dla Grupy Dr Irena Eris to też ważny aspekt ekologii. W siedzibie firmy prowadzona jest zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych. A poza tym w firmie całkowicie zrezygnowano z użycia butelek, kubków, sztućców i innych materiałów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku.