Jakie kafelki położyć na podłodze i na ścianach, jak dopasować do nich wystrój wnętrza? Najlepiej zainspirować się dziedzictwem krajów, które odwiedzamy podczas podróży.

Tekst: Joanna Zaguła

Gdy myślimy o temacie dziedzictwa, wokół którego krążymy w tym tygodniu, przychodzi nam na myśl wiele wątków związanych z dizajnem. Polscy projektanci mebli, polska szkoła plakatu, szkło i porcelana. Ale, jeśli popatrzymy na temat wnętrz trochę szerzej, to możemy zacząć inspirować się też stylami charakterystycznymi dla różnych krajów. Weźmy na przykład kafelki. Ich wzory jak w soczewce skupiają style danego regionu. Chcemy wam dziś więc przedstawić kilka inspiracji, jak ułożyć kafelki. Nie tylko na podłodze.

Kafelki, HomeSense

Nowojorskie metro

Od kilku lat można zaobserwować w wielu mieszkaniach niewielkie prostokątne białe kafelki ułożone poziomo w kuchniach i łazienkach. To świetne tło dla industrialnego wystroju wnętrz. Przyzwyczailiśmy się do tego, że to po prostu taki modny styl. A tymczasem ten wzór wywodzi się z nowojorskiego metra. To łatwe w myciu, nierzucające się w oczy szkliwione kafelki, w klasycznej formie z ciemną fugą, ale z białą też wyglądają świetnie. Pasuje do nich drewno i proste formy, przemysłowe elementy, jak duże grzejniki i chromowane dodatki.

Tapeta w stylu kafelków, Mural by Behangfabriek, Lime Lace

Portugalskie fasady

A może wolicie styl bardziej przytulny i kolorowy? Taki znajdziecie na południu Europy. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów kafelków to portugalskie azulejos. Najczęściej to białe płytki zdobione niebieskimi malunkami. Ale zdarzają się tez inne kolory, np. żółty. W Portugalii wciąż pokrywają fasady wielu domów czy nawet całe wnętrza – choćby dworców czy kościołów. Ich pojawienie się na Półwyspie Iberyjskim zawdzięczamy obecności arabskiej kultury, w  której kafelkowe wykończenia były i są niezwykle popularne. Nie bez powodu – w takich chłodnych wnętrzach dużo łatwiej bowiem przetrwać upały. Roślinne i geometryczne motywy ich zdobień to też element charakterystyczny dla kultury Islamu. Portugalczycy zaczęli jednak na swoich azolejos przedstawiać więcej – scenki rodzajowe, historyczne, tworzyć z nich murale. Jeśli zdecydujecie się na takie dekoracje  swoim domu, pamiętajcie, że to bardzo mocny akcent wystroju. Pozostałe jego elementy powinny być stonowane.

kafelki Colour Wallpaper, Woodchip and Magnolia

Piec kaflowy

W Europie Zachodniej, ale też i w wielu polskich starych kamienicach, szczególnie tych secesyjnych królowały wielkie piece kaflowe. Nierzadko z pięknymi zdobieniami. Oczywiście te najbardziej okazałe znajdowały się w pałacach, ale nawet te mniejsze potrafiły zachwycać. Dziś już zostały w większości rozebrane albo nie działają. Jednak kafelki, które je niegdyś ozdabiały, można wciąż kupić na targach staroci albo zamówić takie, które są ich stylem inspirowane. Każdy z nich może być inny, a razem stworzą piękną mozaikę. Ich uzupełnieniem mogą być meble w stylu retro, Zarówno te z przełomu XIX i XX wieku, jak i w stylu mid-century modern, o bardziej stonowanym dizajnie.

Gorseciki

To już nasze dziedzictwo. Co prawda wymyślono je w Holandii, ale u nas było ich całe mnóstwo, bo w Warszawie, Krakowie czy Gdyni w latach 20. XX wieku powstawały jak grzyby po deszczu modernistyczne kamienice. A to w nich często je stosowano. Gorseciki to malutkie kafelki z wcięciem „w talii”. Ozdabiano nimi w okresie międzywojennym klatki w kamienicach, ale także podłogi sklepów i punktów usługowych. Bo to rozwiązanie bardzo odporne na nacisk i ścieranie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.