W odróżnieniu od psów, którym poleca się podawanie karm suchych, kocia dieta powinna bazować na karmie o zwiększonej zawartości wilgoci. Karmy mokre dla kotów pozwalają im zaspokoić potrzeby organizmu na wodę, a tym samym zwalniają zwierzę z konieczności pobierania innych płynów, co większość kotów robi niechętnie lub wcale. Tymczasem gdy płynów w diecie kota jest zbyt mało, zwierzę może zacząć chorować na nerki.

karmy mokre dla kotów

Na rynku produktów żywieniowych dla kotów największą ich część stanowią pełnoporcjowe karmy mokre, w których składzie znajdują się wszystkie niezbędne do życia zwierząt składniki odżywcze, minerały, witaminy i pierwiastki śladowe. Pełnoporcjowe karmy mokre dla kotów są produktami odpowiednio zbilansowanymi pod względem składu i wartości energetycznej. Ich stosowanie eliminuje konieczność podawania zwierzęciu dodatkowych suplementów i uzupełniających produktów spożywczych. Mokra karma dla kota dostarcza również zwierzęciu niezbędną do jego prawidłowego funkcjonowania wodę. Koty w naturalnych warunkach nie piją wody. Podstawowym źródłem płynów w takiej diecie są drobne zwierzęta zjadane przez koty w całości i mokre karmy są dla nich doskonałą alternatywą. Warto również pamiętać, że mokre karmy są mniej przetworzone niż suche granulki, bardziej aromatyczne i łatwiejsze do przetrawienia przez układ pokarmowy zwierzęcia.

Karmy mokre – rodzaje 

Karmy mokre najczęściej są sprzedawane w niewielkich saszetkach, niekiedy w puszkach. Saszetki są rozwiązaniem na tyle wygodnym, że w opakowaniu zwykle znajduje się jedna porcja produktu, którą kot może zjeść od razu lub w ciągu dnia. Puszki mają większą pojemność i po otwarciu powinny być przechowywane w lodówce. Szukając mokrej karmy, możemy wybierać spośród produktów ogólnego przeznaczenia i specjalnych, dedykowanych kotom o specjalnych potrzebach żywieniowych, młodym lub starym, otyłym, sterylizowanym i z alergiami pokarmowymi. Ważne, by mokra karma dla kota była produktem pełnoporcjowym, a zatem zaspokajała wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia.

Podawanie kotom wyłącznie suchej karmy może prowadzić do odwodnienia i związanych z tym konsekwencji w postaci kamicy nerkowej. Karmy o zwiększonej ilości wilgoci są po prostu bezpieczniejszym rozwiązaniem. Takie pożywienie jest również bardziej aromatyczne i mniej przetworzone. Konsystencją przypomina naturalny pokarm, dzięki temu lepiej smakuje kotom. Oczywiście, do kociej diety warto włączyć również niewielką ilość karmy suchej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.