Demencja to zaburzenie intelektu, które może być wrodzone lub nabyte. Osobną kategorią jest demencja starcza, która pojawia się w wyniku nieodwracalnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym lub mózgu. Jak ją rozpoznać, a potem wspierać chorego?
Jeśli dojdzie do demencji, osłabia się pamięć, zmniejsza się zasób wiedzy i pomysłów. Rozwojowi demencji towarzyszą również zmiany emocjonalne: niepokój, drażliwość, obniżona samoocena, depresja, labilność emocjonalna, nietrzymanie moczu, obojętność. Demencja to także ogólny termin określający głębokie upośledzenie pamięci i innych zdolności intelektualnych. To poważna choroba, która pogarsza jakość codziennego życia i postępuje z wiekiem.
Formy i stopnie demencji
Wyróżnia się różne formy demencji, które są chorobami niezależnymi:
- Choroba Alzheimera
- Choroba Picka.
W innych przypadkach demencja jest konsekwencją miażdżycy naczyń mózgowych lub powikłania na tle choroby podstawowej o etiologii zakaźnej lub innej. Ponadto AIDS, alkoholizm, zatrucie lekami prowadzą do rozwoju choroby, więc aby zrozumieć, jak zapobiegać demencji, konieczne jest zrozumienie cech postaci i stopnia demencji, której objawy i leczenie będą się różnić.
Demencja ma trzy fazy:
- Pierwszy stopień. Niewielkie zaburzenie intelektualne i pełna świadomość choroby.
- Umiarkowany stopień. Brak krytycznego stosunku do własnej kondycji, poważne upośledzenie umysłowe, utrata umiejętności obsługi sprzętu AGD.
- Poważny stopień. Nieodwracalne zaburzenia psychiczne, utrata codziennych umiejętności.
Zanim zaczniesz szukać sposobu radzenia sobie z tą chorobą, ważne jest, aby zdiagnozować: demencja – co to jest, z czym dokładnie się spotkałeś lub co dotknęło członka twojej rodziny?
Główne objawy demencji
- Zaniki pamięci. Jeśli we wczesnych stadiach cierpi tylko pamięć krótkotrwała, a osoba nie może przypomnieć sobie nadchodzących wydarzeń, to późniejsze wspomnienia z wcześniejszych lat są tracone.
- Niezdolność do odpowiedniej oceny przedziałów czasowych, utrata przestrzeni.
- Niezdolność do logicznego myślenia.
- Obsesje
- Płaczliwość, agresywność, niepokój, drażliwość.
Gdy już wiesz: demencja, co to jest, możesz rozpocząć terapię, która ma na celu złagodzenie ostrych objawów i zmniejszenie postępu choroby.
Jaka jest różnica między zapomnieniem a demencją?
U osób starszych problemy z pamięcią związane z wiekiem są znacznie częstsze, ale nie zawsze wskazują na rozwój demencji, która jest powszechną degradacją zdolności umysłowych:
- Osoby z demencją nie zapominają po prostu o parasolach w pociągu, zapominają wsiąść do pociągu.
- Zapominają o imionach swoich bliskich i mylą ludzi. Na późniejszych etapach nawet nie rozpoznają swoich bliskich lub uważają zupełnie obcych za osoby, które znali w przeszłości.
- Ponieważ chorzy w ogóle nie pamiętają bieżących wydarzeń, lubią rozmawiać o przeszłych wydarzeniach, które dobrze pamiętają, przynajmniej we wczesnych stadiach demencji. Problemy stają się tak poważne, że zagrażają codziennemu życiu, uniemożliwiając im samodzielne zadbanie o siebie.
Jak zapobiegać demencji?
- Regularna aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na naczynia mózgowe, układ nerwowy i mięsień sercowy.
- Aktywność intelektualna, która pozwala zachować zdrowie psychiczne.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała – otyłość przyczynia się do zaburzeń pracy mózgu.
- Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
- Zrezygnowanie ze złych nawyków.
Zgodność z prawidłową dietą, bogatą w kompleksy witaminowe i kwas foliowy to ważne zalecenia przy demencji. W razie potrzeby można przyjmować suplementy witaminowe, które aktywują mózg. Nie ma wyraźnej granicy między codziennymi zmianami pamięci i uwagi a objawami, które powinny wyzwalać czujność i potrzebę wizyty u lekarza. Wczesna i dokładna diagnoza choroby Alzheimera lub innych form demencji jest ważnym krokiem w wyborze odpowiedniego leczenia, opieki i wsparcia. Niestety, nadal nie ma lekarstwa, które mogłoby wyleczyć lub przynajmniej zatrzymać postęp demencji. Niektóre leki mogą spowolnić jej progresję i znacząco poprawić jakość życia pacjentów i ich opiekunów.