Choć zima nie powiedziała ostatniego słowa, naszym zdaniem czas już na wiosenne porządki i ożywczy powiew nowości we wnętrzach. Za kilka tygodni przecież Wielkanoc. Zaczynamy więc od stołu, a właściwie tego, co na nim postawimy. Miseczki, kubki i talerzyki, podstawki na jajka… Ceramika, porcelana… Jeśli czegoś wam brakuje do skompletowania radosnej zastawy stołowej, oto kilka inspiracji.

Tekst: Antonina Majewska

ceramika seria Kyoto Seria Kyoto, ceramika HKliving

1. HKliving – holenderska ceramika stołowa

Holenderska marka ceramiki stołowej HKliving lubi czerpać wzorce z dawnych lub odległych kultur i dostosowywać je do współczesnych gustów. Wśród sygnowanych jej logotypem naczyń znajdziemy więc te przypominające starogreckie misy albo wzory filiżanek niczym z lat siedemdziesiątych. Nam jednak najbardziej podoba się nowa seria Kyoto, w której skład wchodzą miski, miseczki, talerze, czarki, kubki i łyżeczki. Ich formy nawiązują do tradycyjnych naczyń japońskich używanych podczas ceremonii picia herbaty. I tak jak one są ręcznie formowane i zdobione minimalistycznymi ornamentami – malowanymi albo żłobionymi. Dzięki temu nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. A kolory? To tzw. paleta barw ziemi, czyli piaskowa biel, żółty, brąz i czerń, które łatwo zestawiać w komplety.

ceramika Malutek Malutek ceramika 

2. Malutek ceramika 

Jednoosobowa firma z warszawskiej Ochoty. Kubki, miseczki i talerze wychodzą spod ręki pani Joanny, a dokładnie – z jej koła garncarskiego. Tworzone z pasji, w krótkich seriach i na indywidualne zlecenia zachwycają minimalistyczną formą i kolorami ziemi. Mają w sobie taki urok, że już przy pierwszym zamówieniu ma się ochotę na więcej. A choć pani Joanna na ten moment nie przyjmuje większych zleceń, wróżmy jej szybki rozwój i sukces.

ceramika Potpotstudio Potpotstudio ceramika

3. Potpotstudio – ceramika z Bielska-Białej

Lokalna manufaktura, która powstała z połączenia pasji, hobby i zamiłowania do ceramiki. W Potpotstudio tworzy się naczynia użytkowe i dekoracyjne o niepowtarzalnych kształtach i kolorach (pastelowe róże, soczyste zielenie, szarości, granaty), łącząc styl nowoczesny z klasycznym. Są tam piękne talerze obiadowe i patery, miseczki, czarki, kubki i filiżanki. Każdy produkt robiony jest ręcznie, z masy ceramicznej i porcelanowej. Naczynia można myć w zmywarce i podgrzewać w nich potrawy w kuchence mikrofalowej, a szkliwa, którymi są pokrywane, mają atesty przydatności do kontaktu z żywnością.

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.