W ostatnim czasie boks i sztuki walki przeżywają ogromną popularność. Regularne treningi bokserskie niosą ze sobą wiele korzyści i wbrew stereotypom, nie jest to sport jedynie dla mężczyzn. Na macie coraz częściej pojawiają się również kobiety oraz najmłodsze pokolenie. O powodach, dla których warto zainteresować się boksem, opowiada Norbert Daszkiewicz, właściciel klubu 5D GYM CLUB i zawodnik MMA.

Poprawa sylwetki oraz kondycji

Regularne treningi bokserskie mogą przynieść szereg korzyści. Jeśli chcemy wymodelować i wyszczuplić sylwetkę, boks to odpowiednia dyscyplina. Podczas ćwiczeń bokserskich wzmacniamy mięśnie brzucha, pośladków, nóg oraz ramion. W trakcie takiego treningu można spalić nawet do 800 kalorii, co w przypadku wielu innych dziedzin sportowych jest praktycznie niemożliwe. Boks świetnie rozwija również kondycję. Wysunięcie ciosu wymaga zaangażowania nie tylko ramion i brzucha, ale również odpowiedniego ułożenia nóg i prawidłowej techniki oddechu.

Poczucie bezpieczeństwa

Dla kobiet boks jest idealną alternatywą dla samoobrony. Kobiety z racji delikatnej budowy i znacznie mniejszej siły fizycznej bardzo często stoją na przegranej pozycji w starciu z napastnikiem, którym z reguły jest mężczyzna. Regularne treningi boksu nie tylko pozwolą paniom nauczyć się kilku chwytów w razie ataku, ale również pozytywnie wpłyną na ich psychikę, zwiększając poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że w razie zagrożenia będą w stanie sobie poradzić z atakiem agresora.

Walka ze stresem

Sama aktywność fizyczna świetnie redukuje stres. Obniża poziom kortyzolu, zwiększając wydzielanie endorfin. Regularne uprawianie sportu przynosi odprężenie, poprawia nastrój, koncentrację oraz podnosi sprawność intelektualną, co jest równoznaczne ze wzrostem własnej samooceny. Godzina na macie pozwala też wyzbyć się skumulowanego stresu.

Panowanie nad emocjami

Boks uczy kontrolowania emocji i ulegania im. Boksując się z przeciwnikiem, możemy dać upust temu, co w nas skumulowane. Szkolni pedagodzy rodzicom niespokojnych dzieci polecają m.in. zapisanie pociech właśnie na zajęcia z boksu. Na ringu niezbędna jest koncentracja oraz skupienie, aby szybko odpowiedzieć przeciwnikowi. Wysyłając dzieciaki na matę, mamy pewność, że nauczą się panowania nad emocjami, wzajemnego szacunku, wiary w siebie, samodzielności, a także zaufania do swoich umiejętności.

Nauka pokory i szacunku

Pokora i szacunek do innych oraz samego siebie to coś czego w ostatnich czasach dosyć często nam brakuje. Treningi bokserskie uczą cierpliwości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz szacunku do przeciwnika, pokory, umiejętności przegrywania i podnoszenia się po upadku. Podczas zajęć grupowych na macie spotykają się ludzie z różnych grup społecznych, o różnych poglądach i w różnym wieku. Nie ma tutaj miejsca na brak akceptacji oraz szacunku. I to jest w tym wszystkim najfajniejsze.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.