Oprawa oczu wpływa nie tylko na estetyczny wymiar tej części twarzy, ale także – jak się okazuje – nie pozostaje bez znaczenia w kontekście zdrowotnym. Kluczowy będzie w tym obszarze choćby kształt powieki oraz kondycja jej skóry. Jeżeli bowiem jest jej zbyt wiele lub wykazuje ona nadmierną wiotkość, może prowadzić to do zjawiska tzw. opadającej powieki. Następstwem tego stanu może być zawężenie pola widzenia, a także powstanie lub pogłębienie się istniejącej wady wzroku. Zabiegiem korygującym problem opadającej powieki jest blefaroplastyka. Na czym polega ta procedura?
Blefaroplastyka – co to jest?
Jedną z przyczyn procesu starzenia się skóry człowieka jest postępujący zanik produkcji kolagenu i elastyny prowadzący do utarty przez nią jędrności i gęstości. Objawia się to między innymi zwiotczałą skórą powiek, w której naturalnie włókna kolagenowe umieszczone są rzadziej niż w pozostałych partiach twarzy czy ciała. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiaru skóry na powiekach, która ogranicza pacjentowi pole widzenia, jest blefaroplastyka. Zabieg ten to nic innego jak chirurgiczna plastyka powiek, która oprócz zredukowania nawisu skórnego ma także za zadanie odbudowę struktur powięziowych oraz przywrócenie powiekom pożądanego kształtu i odmłodzonego wyglądu.
Czy blefaroplastykę można wykonać innym sposobem niż poprzez inwazyjne, chirurgiczne wycięcie nadmiaru skóry powiek? Owszem, ale tylko w określonych przypadkach. Medycyna estetyczna proponuje bowiem lifting powiek za pomocą Plasmy IQ. Jest to zabieg, podczas którego wykonuje się na skórze powiek setki mikrouszkodzeń termicznych. Stymulują one skórę w procesie gojenia do zintensyfikowania syntezy kolagenu i elastyny, co pozwala uzyskać rezultat delikatnego uniesienia powiek. Zabieg ten dedykowany jest jednak pacjentom o niezbyt zaawansowanym stadium zjawiska opadającej powieki i najczęściej wykonuje się go ze względów estetycznych, a nie zdrowotnych.
Jakie są wskazania do zabiegu blefaroplastyki?
Na zabieg blefaroplastyki kierowani są pacjenci, którym zależy na poprawie jakości życia i estetyki oprawy oczu, a także ci, u których opadająca powieka stwarza zagrożenie dla prawidłowego widzenia i zdrowia narządu wzroku. O kwalifikacji pacjenta do zabiegu zawsze decyduje lekarz, jednak warto wiedzieć, że naturalne, postępujące zwiotczenie skóry w okolicach oczu nie stanowi jedynej przyczyny determinującej konieczność wykonania blefaroplastyki. Może się bowiem okazać, że pacjent posiada wrodzone zaburzenia anatomiczne w budowie oka lub zmiany będące na przykład następstwem wcześniejszych urazów. Wśród najczęściej występujących wskazań do wykonania zabiegu blefaroplastyki należy wymienić między innymi:
- ograniczone pola widzenia pacjenta;
- niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej;
- pogłębianie się wady wzroku mogące być następstwem ograniczonego pola widzenia;
- występowanie ptozy, a więc zjawiska opadającej powieki;
- stwierdzone wady mięśnia okrężnego oka lub przepuklina;
- korekcja nieestetycznego nawisu skórnego przysłaniającego gałkę oczną.
Warto wspomnieć także o kilku przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu blefaroplastyki. Należą do nich między innymi: stwierdzona niedokrwistość, choroby nowotworowe i okres ich terapii, ogólnoustrojowe choroby przewlekłe takie, jak cukrzyca, czy niewydolność krążenia, stany zapalne skóry. Kwalifikacja do chirurgicznej plastyki powiek jest oczywiście aspektem indywidualnym w przypadku każdego pacjenta.
Jak przebiega chirurgiczna plastyka powiek?
Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i w zależności od planu procedury, trwa zazwyczaj około 1,5 godziny. Nacięcia, dzięki którym chirurg jest w stanie usunąć nadmiar skóry i tkanki podskórnej wykonywane są w naturalnych załamkach powiek, co nie tylko przyspiesza proces gojenia, ale także redukuje widoczność ewentualnych blizn pozabiegowych. Zazwyczaj już po tygodniu od wykonania zabiegu pacjent może się zgłosić na wizytę kontrolną i zdjęcie cienkich szwów. Zaletą blefaroplastyki jest fakt, że wyraźne rezultaty widoczne są zaraz po zabiegu, jednak na ostateczny efekt trzeba zazwyczaj poczekać kilka miesięcy. Więcej informacji na temat przebiegu blefaroplastyki i wskazań specjalistów w tym obszarze można znaleźć na stronie: https://swiatoka.pl/uslugi/blefaroplastyka-plastyka-powiek/.
Postępowanie po zabiegu blefaroplastyki – o czym pamiętać?
Najważniejszym czynnikiem, o który trzeba zadbać po zabiegu blefaroplastyki jest podjęcie działań wspierających skórę w sprawnej i szybkiej regeneracji. Pacjent musi pamiętać zatem o ochronie przeciwsłonecznej, zaniechaniu używania preparatów drażniących, np. makijażu, czy zbyt intensywnej pielęgnacji. Ważne też, aby po chirurgicznej plastyce powiek unikać przez pewien czas istotnego wysiłku fizycznego i zgłaszać się na wizyty kontrolne według zaleceń lekarza.