Biżuteria hand made może być świetną ozdobą, a jej tworzenie doskonałą zabawą. Wykonanie własnej biżuterii nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wiele drobiazgów, które przydadzą się w procesie przygotowywania ozdób, można znaleźć w domu, ale niektóre akcesoria, jak np. żyłki jubilerskie trzeba kupić w sklepie.

biżuteria
fot: pexels.com

Jakie półfabrykaty do biżuterii wybrać na początek? 

Własnoręcznie wykonana biżuteria znakomicie uzupełnia minimalistyczny czy casualowy styl ubierania. Samodzielne stworzenie ozdób, czy to na swój własny użytek, czy na potrzeby różnego rodzaju platform sprzedażowych, wymaga zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia i elementy, dzięki którym można stworzyć coś naprawdę ładnego. Należą do nich: 

  1. Bazy geometryczne – przy ich pomocy można wykonać nieszablonową i oryginalną biżuterię. Są to różnego rodzaju formy metalowe w kształcie trójkątów, kwadratów lub innych nieregularnych kształtów. Wystarczy owinąć je materiałem albo nałożyć na nie koraliki i para nowych kolczyków jest gotowa. 
  2. Zapięcia stanowią niezbędny element biżuterii, tanie półfabrykaty do wyrobów jubilerskich tego typu występują w bardzo szerokiej ofercie. Mogą to być: 
  • zapięcia okrągłe, 
  • tradycyjne karabińczyki, jak również zapięcia zahaczane w kształcie litery S, 
  • magnetyczne lub skręcane. 
  1. Zawieszki są najbardziej ozdobnym elementem biżuterii wykonywanej własnoręcznie, niezastąpione w tworzeniu kolczyków i naszyjników, są niezbędną częścią breloków i bransoletek. 
  2. Drut pamięciowy, który po rozciągnięciu wraca do podstawowego rozmiaru. Druty tego typu można spotkać w różnych średnicach, wykonywane są także z rozmaitych materiałów. 
  3. Kulki wykonywane z różnych materiałów, zazwyczaj o średnicy do 3 mm, pełną funkcję separatorów do oddzielenia koralików w wykonywanej biżuterii. Kulki zaciskowe zabezpieczają wykonane naszyjniki przed rozwiązaniem. 
  4. Koraliki jubilerskie są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają w umieszczeniu różnych drobniejszych elementów, są zaopatrzone w bardzo małą główkę w kształcie kulki, mogą być też wykorzystywane jako podstawowy element biżuterii. 
  5. Krawatki umożliwiają umieszczenie drobnych elementów na biżuterii, krawatki mogą też występować w formie małych metalowych oczek. 

Biżuteria hand made – pierwsze kroki 

Bardzo ważnym elementem na początkowym etapie tworzenia własnoręcznej biżuterii jest odpowiednie nastawienie, ponieważ przy tworzeniu ozdób, oprócz wyobraźni najważniejsza jest cierpliwość. Nawet wydawałoby się proste czynności, jak nanizanie koralików na sznurek na początku mogą wdawać się bardzo trudne.  

Już pierwsze udane fragmenty biżuterii przynoszą mnóstwo satysfakcji i zapału do dalszej pracy. Praca przy tworzeniu różnego rodzaju ozdób w miarę powtarzania staje się dużo łatwiejsza i w efekcie kojarzy się jedynie z przyjemnością. Znajomość tego, jakie półfabrykaty mogą się przydać, umożliwi stworzenie pierwszego zestawu jubilerskiego, a w następnym etapie można skupić się wyłącznie na tworzeniu i wymyślaniu nowych wzorów. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.