Na suplementację białka decydują się przede wszystkim osoby pragnące popracować nad wymarzoną sylwetką. Decyzja o wprowadzeniu odpowiedniej diety i rozpoczęciu treningu musi być jednak podparta solidną porcją wiedzy.

Aktyna i miozyna to białka stanowiące podstawowy budulec mięśni. Każdy ruch, który wykonujesz, polega na skurczu i rozkurczu tkanek mięśniowych. Można więc powiedzieć, że bez białka nie będziesz mogła podejmować żadnej aktywności fizycznej.

Białka zbudowane są z mniejszych elementów, zwanych aminokwasami. Podczas intensywnych ćwiczeń wiązania pomiędzy aminokwasami ulegają częściowemu rozpadowi. W takiej sytuacji organizm mobilizuje się do ich odbudowy. Tym samym możesz stymulować przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej, dostarczając mu odpowiedniej porcji materiału w postaci odżywek białkowych.

Odżywki białkowe są niskokaloryczne

Dieta odchudzająca opiera się na ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to, że musisz dostarczać do organizmu mniej kalorii, niż potrzeba, by utrzymać obecną masę. Odżywki białkowe nie zawierają dużo kalorii. Jednocześnie są znacznie zdrowsze od cukrów prostych, które organizm musi strawić, wydzielając spore ilości insuliny potęgującej uczucie głodu. Z tego względu odżywki białkowe mogą być pomocne przy zachowaniu dyscypliny żywieniowej w trakcie diety mającej na celu redukcję tkanki tłuszczowej.

Białko pomaga unikać podjadania między posiłkami

Po spożyciu białka w mózgu uaktywnia się układ nagrody. Jest to ten sam rejon mózgu, który wykazuje zwiększoną aktywność po spożyciu sycącego posiłku. Odczuwamy to jako poprawę humoru i uczucie sytości. Decydując się na suplementację białka możesz więc oszukać swój organizm, dostarczając mu zdrowych składników, zamiast słodkich przekąsek.

Nie należy jednak korzystać z tej metody zbyt często. Podstawą diety odchudzającej jest regularne odżywianie. Chcąc poprawić rzeźbę, decyduj się na dodawanie odżywek białkowych do zaplanowanych dań.

Wegetarianie również mogą spożywać odżywki białkowe

Największą popularnością cieszą się odżywki na bazie nabiału. Produkuje się także odżywki białkowe z jaj i wołowiny. W ten sam sposób zadziałają jednak odżywki bazujące na białku sojowym, które stanowi najlepszą opcję dla wegan i wegetarian.

Białko warto spożywać w regularnych porcjach przez całą dobę

Białko najlepiej jest spożywać regularnie, w podzielonych porcjach, przez całą dobę. W takiej sytuacji organizm pozostaje w stałej gotowości do podejmowania wysiłku.

Poranna porcja białka pomoże w odbudowie mięśni, które uległy podczas snu procesom katabolicznym. Zażywając odżywki białkowe w ciągu dnia chronimy mięśnie przed efektami wzmożonej aktywności fizycznej. Niektóre badania wskazują, że spożywanie białka przed snem również może mieć wpływ na przyrost tkanki mięśniowej. Na efekty w takim wypadku trzeba poczekać jednak znacznie dłużej.

 

 

No Comments Yet

Comments are closed