Większość z nas uważa się za interesujących rozmówców. Niesłusznie.
Tekst: Sylwia Skorstad
„JA to mój ulubiony temat” – takie zdanie mógłby z ręką na sercu wypowiedzieć niemal każdy z nas. Nawet nieśmiali ludzie lubią być w centrum zainteresowania, kiedy czują się bezpieczni i akceptowani przez otoczenie. Wszyscy chcemy zostać zauważeni i usłyszani. Chcemy zaistnieć, choćby tylko na czas trwania jednego spotkania.
Kto ma tego świadomość, ten ma zadatki na fantastycznego rozmówcę, dzięki czemu zyskuje wielu znajomych, chodzi na randki i ma powodzenie u płci przeciwnej. Droga do serca innych jest bardzo prosta, ale jednocześnie… komunikacja to problem skomplikowany. Cała sztuka polega bowiem na tym, by umiejętnie zbalansować potrzeby wszystkich rozmówców i w porę zauważyć, gdy zaczynamy przynudzać.
Z praktyczną pomocą przychodzi doktor psychologii klinicznej Barbara Greenberg z Nowego Jorku. Jej artykuł poradniczy pozwalający zorientować się, czy aby nie jesteśmy osobami nużącymi dla rozmówców, stał się w zeszłym tygodniu jednym z najbardziej poczytnych na popularnym portalu „psychologytoday.com”
Czy ty na pewno umiesz słuchać?
Aby sprawdzić, czy jesteś nudną osobą, odpowiedz szczerze na poniższe pytania:
- Czy słuchasz aktywnie, gdy inni mówią, czy też szukasz okazji, aby pokierować następnym wątkiem w ten sposób, aby dotyczył głównie ciebie?
- Czy zadajesz pytania dotyczące tego, o czym twój rozmówca właśnie opowiada? A może zamiast tego zerkasz na swój telefon lub po prostu odpływasz myślami gdzie indziej?
- Czy wyrażasz entuzjazm wobec wątków, które są interesujące zarówno dla ciebie i rozmówcy bez przekierowywania rozmowy na wyłącznie swój temat?
- Czy dbasz o to, aby w rozmowach były poruszane wątki zarówno interesujące dla ciebie, jak i partnerów dyskusji?
- Czy jesteś osobą ciekawą świata? Czy kiedy ktoś opowie ci coś interesującego, wracasz do tego wątku przy następnym spotkaniu?
- Czy wiesz, o czym uwielbiają rozmawiać twoi bliscy, jakie tematy sprawiają, że stają się ożywieni? Czy zadajesz im pytania związane z tymi tematami, gdy się spotykacie?
- Czy zwracasz uwagę na drobne, niewerbalne sygnały dające do zrozumienia, iż nadszedł czas zakończyć swój wywód i pozwolić mówić komuś innemu? Masz wewnętrzny dzwonek alarmowy dający ci znać, iż poświęcasz za dużo czasu na wgłębianie się w detale własnych opowieści?
- Czy zdarza ci się podejmować ryzyko dzielenia się z innymi intymnymi szczegółami, nawet jeśli sprawia to, że przez chwilę czujesz się niekomfortowo?
- Czy masz wrażenie, że ludzie lubią spędzać czas w twoim towarzystwie?
Jeśli na większość pytań głównych odpowiedziałaś twierdząco, to nie masz się czym niepokoić – z dużym prawdopodobieństwem większość osób z twojego otoczenia uważa cię za dobrego partnera do rozmowy, z jakim warto się umówić.
W przeciwnym wypadku masz dwa wyjścia: możesz uznać, że kontakty interpersonalne są przereklamowane i nie ma się co przejmować tym, jak inni cię odbierają, albo… zastanowić się nad tym, co możesz zmienić w komunikacji. Powodzenia! Pamiętaj, że nikt z nas nie jest doskonały, zawsze warto się starać, aby poprawić swoje umiejętności społeczne