Większość z nas uważa się za interesujących rozmówców. Niesłusznie.

Tekst: Sylwia Skorstad

„JA to mój ulubiony temat” – takie zdanie mógłby z ręką na sercu wypowiedzieć niemal każdy z nas. Nawet nieśmiali ludzie lubią być w centrum zainteresowania, kiedy czują się bezpieczni i akceptowani przez otoczenie. Wszyscy chcemy zostać zauważeni i usłyszani. Chcemy zaistnieć, choćby tylko na czas trwania jednego spotkania.

Kto ma tego świadomość, ten ma zadatki na fantastycznego rozmówcę, dzięki czemu zyskuje wielu znajomych, chodzi na randki i ma powodzenie u płci przeciwnej. Droga do serca innych jest bardzo prosta, ale jednocześnie… komunikacja to problem skomplikowany. Cała sztuka polega bowiem na tym, by umiejętnie zbalansować potrzeby wszystkich rozmówców i w porę zauważyć, gdy zaczynamy przynudzać.

Z praktyczną pomocą przychodzi doktor psychologii klinicznej Barbara Greenberg z Nowego Jorku. Jej artykuł poradniczy pozwalający zorientować się, czy aby nie jesteśmy osobami nużącymi dla rozmówców, stał się w zeszłym tygodniu jednym z najbardziej poczytnych na popularnym portalu „psychologytoday.com”

Czy ty na pewno umiesz słuchać?

Aby sprawdzić, czy jesteś nudną osobą, odpowiedz szczerze na poniższe pytania:

  1. Czy słuchasz aktywnie, gdy inni mówią, czy też szukasz okazji, aby pokierować następnym wątkiem w ten sposób, aby dotyczył głównie ciebie?
  2. Czy zadajesz pytania dotyczące tego, o czym twój rozmówca właśnie opowiada? A może zamiast tego zerkasz na swój telefon lub po prostu odpływasz myślami gdzie indziej?
  3. Czy wyrażasz entuzjazm wobec wątków, które są interesujące zarówno dla ciebie i rozmówcy bez przekierowywania rozmowy na wyłącznie swój temat?
  4. Czy dbasz o to, aby w rozmowach były poruszane wątki zarówno interesujące dla ciebie, jak i partnerów dyskusji?
  5. Czy jesteś osobą ciekawą świata? Czy kiedy ktoś opowie ci coś interesującego, wracasz do tego wątku przy następnym spotkaniu?
  6. Czy wiesz, o czym uwielbiają rozmawiać twoi bliscy, jakie tematy sprawiają, że stają się ożywieni? Czy zadajesz im pytania związane z tymi tematami, gdy się spotykacie?
  7. Czy zwracasz uwagę na drobne, niewerbalne sygnały dające do zrozumienia, iż nadszedł czas zakończyć swój wywód i pozwolić mówić komuś innemu? Masz wewnętrzny dzwonek alarmowy dający ci znać, iż poświęcasz za dużo czasu na wgłębianie się w detale własnych opowieści?
  8. Czy zdarza ci się podejmować ryzyko dzielenia się z innymi intymnymi szczegółami, nawet jeśli sprawia to, że przez chwilę czujesz się niekomfortowo?
  9. Czy masz wrażenie, że ludzie lubią spędzać czas w twoim towarzystwie?

Jeśli na większość pytań głównych odpowiedziałaś twierdząco, to nie masz się czym niepokoić – z dużym prawdopodobieństwem większość osób z twojego otoczenia uważa cię za dobrego partnera do rozmowy, z jakim warto się umówić.

W przeciwnym wypadku masz dwa wyjścia: możesz uznać, że kontakty interpersonalne są przereklamowane i nie ma się co przejmować tym, jak inni cię odbierają, albo… zastanowić się nad tym, co możesz zmienić w komunikacji. Powodzenia! Pamiętaj, że nikt z nas nie jest doskonały, zawsze warto się starać, aby poprawić swoje umiejętności społeczne

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.