Aborcja, czyli medyczny zabieg mający na celu przerwanie ciąży, to temat, o którym ostatnimi czasy jest bardzo głośno. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wywołał lawinę protestów. TK uznał bowiem, że usuwanie ciąży z powodu wykrycia u płodu poważnych wad jest niezgodne z Konstytucją. Kiedy zatem można dokonać legalnej aborcji w Polsce? 

aborcja

Najczęstsze powody usuwania ciąży

Kobiety podejmują decyzję o usunięciu ciąży z różnych powodów, choć zdecydowanie najczęściej przyczynami bywają: 

  • wskazania medyczne – wykrycie poważnych wad u płodu bądź zagrożenie dla zdrowia i życia matki
  • poczęcie w wyniku gwałtu lub stosunku kazirodczego,
  • brak gotowości do posiadania potomstwa,
  • problemy finansowe,
  • problemy rodzinne.

Aborcja w Polsce – kiedy można ją wykonać?

Do niedawna Polki na przerwanie ciąży mogły się zdecydować w przypadkach, w których: 

  • ciąża stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia matki,
  • istniało podejrzenie, że płód będzie miał ciężkie i nieodwracalne upośledzenie bądź nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu,
  • ciąża stanowiła wynik gwałtu lub innego czynu zabronionego.

Rok temu jednak, a dokładniej 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny, uznał, że 2 przepis jest niezgodny z konstytucją. Jako uzasadnienie możemy przeczytać: „Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny.”

Bardzo ważne jest jednak to, że w uzasadnieniu wyroku TK możemy znaleźć zapis, który informuje nas, że usunięcie ciąży, gdy istnieje spore prawdopodobieństwo poważnych wad płodu, które mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie lub nawet doprowadzić do śmierci płodu zaraz po porodzie lub w łonie matki i może stanowić to zagrożenie dla zdrowia i życia matki, jest legalne.

Podsumowując, obecnie aborcja w Polsce jest dozwolona, gdy:

  • istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnej,
  • u płodu wykryto poważne wady, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i/lub życia matki,
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu.

Legalna aborcja zagraniczna

Prawo aborcyjne w Polsce jest bardzo surowe. Z tego powodu Polki, które zaszły w niechcianą ciążę, bardzo często decydują się na aborcję za granicą. Wiele krajów europejskich umożliwia tzw. aborcję na życzenie. Jest ona możliwa między innymi w Niemczech, choć pod pewnymi warunkami. Ciążę w Niemczech można usunąć, jeśli od momentu zapłodnienia minęło maksymalnie 12 tygodni. Obowiązkowe jest również przejście konsultacji psychologicznej. Co istotne jednak: pacjentki, które nie zamieszkują na stałe w Niemczech, muszą samodzielnie opłacić aborcję.

Istnieje również możliwość aborcji na życzenie w Czechach. Tutaj do 3 miesiąca życia można usunąć nieplanowaną lub niechcianą ciężą bez podawania powodu. To często wybierany kierunek przez Polki. Aborcja na życzenie jest także możliwa w Holandii nawet do 23 tygodnia ciąży. Pacjentki zazwyczaj mają do wyboru metodę farmakologiczną (możliwą jedynie do 8 tygodnia ciąży) bądź chirurgiczną, inaczej zwaną próżniową. Tutaj jednak obowiązuje zasada tzw. 5 dni do namysłu. Co ona oznacza? Od chwili, gdy lekarz potwierdzi ciążę, to musi upłynąć przynajmniej 5 dni, zanim odbędzie się zabieg aborcyjny, dlatego kobiety zdecydowane na aborcję w Holandii powinny wykonać echo/usg już w Polsce, aby przyspieszyć cały proces, ponieważ wtedy 5 dni do namysłu będzie liczyło się od daty na wydruku wyniku lub w opisie badania.

CO WAŻNE: zgodnie z polskim prawem karnym nie ma możliwości karania osób, które zdecydowały się na dokonanie aborcji na terenie kraju uznającego aborcję za legalny zabieg.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.