Włoscy naukowcy udowodnili, że psy dosłownie wyczuwają emocje osób znajdujących się w ich pobliżu i reagują na nie.

Tekst: Iza Kołodziej

Badania zachowań i emocji zwierząt to wciąż młoda dziedzina nauki, którą nie wszyscy biorą poważnie. Przez wiele dziesięcioleci twierdzono, iż przypisywanie zwierzętom uczuć i nastrojów to jedynie niepotrzebna antropomorfizacja. Choć dziś mamy już naukową pewność, że zwierzęta myślą, czują, są zdolne do empatii oraz miłości, wciąż niewielu badaczy decyduje się poświęcić karierę na eksplorowanie tej dziedziny, choć i my, ludzie, możemy się dzięki niej wiele dowiedzieć. Również o sobie samych, bo przecież emocje kształtowały się ewolucyjnie u różnych gatunków w tych samych celach – by zapewnić lepsze przystosowanie do warunków życia.

Tym bardziej cieszą takie publikacje, jak ta zamieszczona w czasopiśmie „Animal Cognition”. Grupa badawcza pod kierownictwem profesora zoologii Biagio D’Aniell’eggo wzięła pod lupę emocje psów.

Strach jest zaraźliwy

Dla właścicieli tych popularnych czworonogów raport z badań włoskich naukowców nie będzie nowiną, a jedynie potwierdzeniem tego, co od dawna podejrzewali. Psy wyczuwają strach osób znajdujących się w ich otoczeniu i same reagują na niego stresem.

Biagio D’Aniell’o zaprosił do badania właścicieli labradorów oraz golden retrieverów wraz z ich pupilami. Od opiekunów pobrano próbki potu. Wydzieliny pozyskiwano w kontrolowanych i indukowanych laboratoryjnie sytuacjach. W rezultacie uzyskano próbki potu charakterystyczne dla sytuacji zagrożenia oraz sytuacji relaksującej. Następnie skonfrontowano czworonogi z konkretnymi zapachami. Psy przebywały w pomieszczeniu, po którym mogły się dowolnie poruszać, razem z właścicielami oraz nieznanymi im osobami.

Okazało się, że czworonogi reagowały na pot uzyskany w sytuacji zagrożenia strachem. Ich puls przyspieszał, a język ciała zmieniał się. Wyczuwając strach, okazywały obcym więcej nieufności niż zwykle, zaś od właścicieli oczekiwały dodatkowych informacji, jakby potrzebowały zdefiniować sytuację. Niektóre domagały się pieszczot i pocieszenia, inne okazywały oznaki nieufności oraz gotowość do podjęcia działania.

Chemia emocji

Eksperyment włoskiej grupy badawczej bazował jedynie na chemicznej warstwie emocji. Podczas eksperymentu właściciele nie okazywali stanów emocjonalnych poprzez słowa lub język ciała, a jedynie poprzez zapach.

W tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele do zbadania. Jak wiele różnych emocji potrafią odróżnić zwierzęta? Czy na każde z nich reagują „lustrzanym odbiciem”? Tego zapewne dowiemy się w przyszłości.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.