Pokrzywa bardzo często traktowana jest jako chwast, niechciany gość ogródka. Nie docenia się jej obfitości w mikroelementy, witaminy, kwasy organiczne oraz związki aminowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie bogate ma właściwości lecznicze i pozytywny wpływ na organizm.
Tekst: Elwira Kusz
Pokrzywa to prawdziwa skarbnica aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk.
Dla zdrowia i urody
Napar z pokrzywy ma pozytywny wpływ na urodę i zdrowie. Zawiera witaminę C, K, B, E, wapń, potas, sole mineralne oraz jest źródłem żelaza. Działa niesamowicie oczyszczająco i detoksykująco na organizm, poprawia przemianę materii, wzmacnia odporność, ogranicza potliwość. Redukuje poziom cukru we krwi, a także poprawia pracę wątroby. Przeciwdziała osłabieniu, anemii, działa moczopędnie. Płukanka pokrzywowa wzmacnia cebulki włosów, zmniejsza łupież i łojotok, a także ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost. Oczyszczając organizm z toksyn przy pomocy pokrzywowej herbatki oddajemy przysługę naszej cerze, która dzięki dobroczynnym właściwościom rośliny jest gładsza i ma mniejszą skłonność do wyprysków. Napar z suszu warto też stosować zewnętrznie. Płukanka pokrzywowa może także służyć jako tonik do cery tłustej i trądzikowej.
Przeciwwskazania
Mimo że napar z pokrzywy to produkt naturalny, ma dosyć silne działanie. Dlatego kobiety chorujące na nowotwory macicy lub choroby przydatków lub osoby cierpiące na przewlekłe choroby nerek, a także osoby po zabiegach chirurgicznych muszą zrezygnować z jego picia. Stosowanie leków na cukrzycę również jest przeciwwskazaniem.
Zdrowa i tania
Herbata z pokrzywy dostępna jest niemalże w każdej aptece, w dodatku można ją kupić za parę złotych. Z powodzeniem może zastępować takie napoje jak kawa lub czarna herbata. Nie ma właściwości pobudzających, więc można ją pić niezależnie od pory dnia. Same plusy.