Czy wiesz, które świąteczne potrawy są najbardziej kaloryczne, a które możemy smakować bez obaw o naszą figurę? O poradę zapytaliśmy eksperta ds. żywienia i dietetyki z Centrum Naturhouse.

Tradycyjny barszcz czerwony z grzybami

Wigilijny barszcz czerwony przygotowywany na wywarze z samych warzyw jest mało kaloryczny i ma dużo wartości odżywczych pod warunkiem, że nie zaprawimy go śmietaną lub mąką. Szczególnie cennym składnikiem potrawy są buraki, zawierające witaminy i minerały (wapń, magnez, potas, witaminy C i B). Do barszczu warto wrzucić kilka suszonych grzybków, które dodadzą niezwykłego aromatu. – Podczas Świąt należy jednak uważać na ilość spożywanych grzybów, które są składnikiem wielu potraw, a zjedzone w nadmiarze mogą okazać się ciężkostrawne – mówi Małgorzata Kamionowska, dietetyczka z Centrum Naturhouse.

Staropolski bigos i pierogi z kapustą

Stosunkowo mało kalorii mają również pierogi z kapustą i z grzybami. Pamiętajmy tylko, aby przygotowywać je na wodzie, a nie odsmażać na tłuszczu. Przyrządzając świąteczne potrawy, zrezygnujmy z dodatków w postaci skwarków czy boczku. Nawet bigos, który jak wiadomo nie należy do lekkostrawnych potraw, może być mniej kaloryczny, jeśli zachowamy odpowiednie proporcje – ograniczymy np. tłuste żeberka na rzecz chudego mięsa białego oraz nie dodamy zbędnej słoniny czy innych tłuszczy. – Osoby mające problemy z układem trawiennym muszą szczególnie uważać na potrawy ciężkostrawne, nie powinny również spożywać dużej ilości kapusty, która jak wiadomo ma właściwości wzdymające. Do takich dań jak bigos można dorzucić ziele angielskie i liść laurowy: przyprawy poprawiających trawienie – radzi dietetyczka z Naturhouse.

Karp świąteczny

Najbardziej popularną, świąteczną rybą jest oczywiście karp, który odpowiednio przygotowany – pieczony, gotowany lub grillowany – jest także dużą porcją zdrowia. Zawiera m.in.: łatwo przyswajalne białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne. Osobom na diecie poleca się natomiast takie ryby jak: sola, dorsz, mintaj, flądra czy morszczuk. Równie popularne podczas Świąt są śledzie, zawierające m.in. białko, cenne kwasy Omega – 3 oraz witaminę D i E. Zdecydowanie zdrowsze będą te przyrządzone w occie niż w śmietanie czy w oleju.

Ciasta i ciasteczka

Nieodzownym składnikiem świątecznego menu są domowe wypieki. – Aby ograniczyć ilość dostarczanych kalorii i cukru, należy unikać łączenia sytych dań mięsnych ze słodkimi deserami oraz dosładzania potraw np. kompotu z suszu – radzi Małgorzata Kamionowska z Naturhouse. Zamiast ciast z kremami i masami mniej kaloryczny (a równie smaczny) będzie np. makowiec. Co więcej, jak nakazuje tradycja, podczas Wigilii należy zjeść chociaż odrobinę maku, aby w przyszłym roku dopisało nam szczęście.

6 komentarzy
  1. makowiec uwielbiam …ale jest to bardzo ciężkie ciasto nie polecam jeśli ktoś ma kłopoty trawienne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.