Fitness taneczny Tańcz, nie żałuj podłogi!Taniec to rodzaj ekspresji ruchowej, której wpływ na nasze samopoczucie psychologowie badają od lat. Wyzwala emocje, zbliża do ludzi, poprawia kondycję. Tańcząc możesz odkryć siebie.

Ludzie potrzebowali tysięcy lat, by nauczyć się rozpalać ogień, wynaleźć koło, szczoteczkę do zębów czy mikrofalówkę. Tańca nie wynalazł nikt. On sam towarzyszył nam od zawsze. Był obecny podczas obrzędów i uroczystości, bo z jego pomocą można było wyrazić wszystko – miłość, agresję, strach, wiarę, niepokój. Nie ma epoki lub społeczności, w której taniec nie byłby częścią kultury. Czasem stawał się jedyną okazją do tego, by móc w akceptowalny sposób dotykać nieznajomej osoby płci przeciwnej. Kilka minut bliskości wystarczało naszym praprababkom, by zakochać się na amen i wybrać przyszłego męża. Dziś taniec może nam służyć tak samo skutecznie jak naszym przodkom.

Choreoterapia 

Taniec jest formą ekspresji ruchowej, która jak żadne inne zajęcia fizyczne wyzwala olbrzymie emocje. Istnieje nawet forma psychoterapii – choreoterapia – służąca między innymi leczeniu ludzi mających problemy w komunikacji interpersonalnej. Lecznicze właściwości tańca polegają na oddziaływaniu na psychikę poprzez kontakt z innymi ludźmi, bliskość, dotyk, ruch oraz muzykę.

Wprawny psycholog potrafi o nas dużo powiedzieć, gdy obserwuje, jak zachowujemy się na parkiecie. Wiele osób czuje się skrępowanych, wykonuje kilka znanych sobie ruchów, boi się otworzyć do końca i pozwolić na to, by rytm muzyki przejął kontrolę nad ciałem. Osoby nieśmiałe, introwertyczne, niepewne swojego ciała często nie potrafią wyrazić siebie w tańcu. Inne, nawet jeśli nie znają wymaganych kroków, cieszą się muzyką, wykonując dzikie harce.

Fitness taneczny Tańcz, nie żałuj podłogi!

 

 

Poczuj rytm 

Kluczową rolę w terapeutycznym działaniu tańca odgrywa rytm. Potrafimy go wyczuć nawet podświadomie – prawie każdy człowiek bezwiednie porusza stopą lub choćby palcem, gdy słyszy muzykę. Rytm sprawia, że chcemy się poruszać w określonym tempie, wejść w nastrój, jaki podpowiada nam muzyka. Kiedy uczymy się sterować ciałem, łatwiej jest również sterować nastrojem. To co? Gotowi na ćwiczenia praktyczne?

 

 

 

Zdjęcia: Reebok

 

 

 

 

 

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.