Boisz się wybielać zęby, bo nasłuchałaś się całej masy miejskich legend. Dowiedz się, jak jest naprawdę. Obalamy 7 mitów na temat wybielania zębów, które znajdziesz niemal na każdym forum internetowym.

Wybielanie zębów jest modne. Namawiają do niego celebryci, kuszą reklamy. Z równa chęcią sięgamy po pasty wybielające, płyny, specjalne paski, co po metody dostępne wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. Powód? Marzy nam się biały i zdrowo wyglądający uśmiech. I faktycznie dostępne w aptekach oraz gabinetach metody są w stanie rozjaśnić zęby nawet o 5 stopni w tzw. skali Vita. Nie zmienią jednak koloru zębów.

 

fot. lek. stom. Wojciech Fąferko-1

Mit 1: Wybielanie sprawia, że zęby bieleją

Żadne wybielanie, czy to preparatem zakupionym w drogerii lub aptece, czy to wykonane w gabinecie np. przy pomocy lampy Beyond nie zmieni koloru naszych zębów. Wybielanie jedynie usuwa przebarwienia, jakie powstają na powierzchni zębów.  Zawarte w pastach, płynach i żelach substancje rozpuszczają plamy. W ten sposób możemy usunąć przebarwienia powstałe np. z kawy, herbaty, kolorowych napojów, barwionego sztucznie jedzenia, papierosów. „Jeśli nasze zęby mają odcień żółty, szary lub niebieskawy wybielanie nie zmieni ich koloru na śnieżnobiały, skutecznie usunie natomiast elementy, które zabarwiły ich powierzchnię. W przypadku preparatów z apteki możemy osiągnąć efekt rozjaśnienia o 1-3 stopni w skali Vita, a przy metodzie gabinetowej od 4 do 16 stopni. Żaden preparat natomiast nie zmieni koloru naszej kości – przestrzega lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

 

Co zmieni kolor zębów? Możemy to zrobić tylko na trzy sposoby – pokrywając zęby koronami ceramicznymi, licówkami lub warstwą materiału kompozytowego. Wówczas będziemy mieli możliwość samodzielnego wyboru odcienia bieli, jaki chcemy mieć.

 

Mit 2: Nabawisz się nadwrażliwości na całe życie

To zależy od ciebie! Jeśli stosujesz preparaty wybielające zgodnie z zaleceniami, są one w pełni bezpieczne. Tylko przesadne i niewłaściwe używanie past, płynów czy pasków może spowodować pojawienie się nadwrażliwości, krwawień z dziąseł czy bólu. Dlatego też wybielajmy zęby, ale z umiarem, nie łącząc przy tym wszystkich metod naraz. Podobnie ma się sprawa z wybielaniem w gabinecie. Wykonujmy je nie więcej niż 2 razy do roku i zawsze po zabiegu wybielania np. Beyond, poprośmy lekarza o płyn lub specjalny żel, który uchroni nasze zęby przed nadwrażliwością po zabiegu. Pamiętajmy! „Po każdym zabiegu wybielania pojawia się niewielki ból i nadwrażliwość, które utrzymują się do 48 godzin. Jest to normalny objaw, który wynika ze stosowanych w wybielaniu preparatów. Te objawy jednak ustępują samoczynnie, dlatego nie warto panikować” – wyjaśnia specjalista Dentim Clinic.

fot. Dentim Clinic (5)-1

 

Mit 3: Wybielanie uszkadza szkliwo

Wybielanie zębów nie ma negatywnego wpływu na szkliwo. Warunek jest jeden – nie możemy nadużywać środków do wybielania. Co to oznacza? Nigdy nie łączmy po sobie mycia zębów pastą wybielającą i pasków wybielających. Podobnie ma się sprawa z łączeniem specjalnych proszków wybielających z płynami do płukania jamy ustnej. Taki miks może nie tylko uszkodzić szkliwo, powodując mikrospękania, ale także podrażnić dziąsła. Nie zaleca się także łączenia wybielania gabinetowego z wybielaniem paskami i pastami. Po wybielaniu specjalną lampą dostajemy zawsze specjalną pastę podtrzymującą efekt. Dodatkowa pasta wybielająca jest zbędna.

fot. Dentim Clinic (4)

Mit 4: Wybielanie gabinetowe wybiela na zawsze

Wybielanie zębów przypomina peeling. Peeling usuwa przebarwienia z powierzchni skóry, wybielanie z zębów. Te niestety wracają, w miarę jak jemy, pijemy, palimy papierosy. Efekt wybielania w gabinecie utrzymuje się aż do 6 miesięcy. Będzie on dłuższy, jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza tj. myć zęby specjalnymi pastami podtrzymującymi efekt, a także utrzymywać tzw. białą dietę w pierwszych dniach po wybielaniu zębów. „Obecnie nie ma na rynku metody, która permanentnie usunęłaby nam przebarwienia i nie powodowała ich ponownego pojawienia się. Żadna z metod gabinetowych nie ma takich właściwości” – mówi dr Fąferko.

 

shutterstock_245261056

Mit 5: Tylko chemia wybiela

Pamiętaj, że nie tylko preparaty chemiczne są w stanie wybielić zęby, także metody mechaniczne. Nie wszyscy wiedzą, że dwa proste zabiegi higienizacyjne tj. piaskowanie i skaling, również rozjaśniają zęby. Jak to możliwe? Skaling i piaskowanie usuwają z powierzchni zębów warstwę kamienia oraz przebarwienia, jakie pojawiają się na szkliwie. W efekcie zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 4 stopnie w skali Vita. „U wielu osób wybielanie jest zbędne, a efekt zbliżony do niego można osiągnąć zwykłą, niedrogą higienizacją. Dodatkowy bonus zabiegu to usunięty kamień, a tym samym mniejsze ryzyko próchnicy i chorób dziąseł” – przekonuje ekspert Dentim Clinic.

fot. Dentim Clinic (3)

 

Mit 6: Gwiazdy wybielają zęby

 

Jeśli usłyszycie, że znana aktorka ma białe zęby dzięki wybielaniu, jest to nieprawda. Większość gwiazd kina i TV zawdzięcza swoje białe zęby… protetykowi. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie popularnego zwłaszcza w USA odcienia 0 w skali Vita, czyli śnieżnobiałej bieli. Nie wierzysz? Oto lista gwiazd, która ma licówki: Cheryl Cole, Miley Cyrus, Catherina Zeta-Jones, Ben Affleck, Katherine Heigl. „Większość gwiazd nie ma wybielonych zębów, tylko całkowicie zmieniony ich kolor. Taki efekt osiąga się jedynie pracami protetycznymi, czyli nowymi koronami lub licówkami. W tym przypadku mamy możliwość wyboru koloru” – mówi dentysta.

 

Mit 7: Wybielanie jest dla każdego

Zanim zdecydujemy się na wybielanie w gabinecie, musimy wyleczyć zęby. Nie zaleca się tego zabiegu osobom z próchnicą, chorobami przyzębia i stanami zapalnymi. Także osoby z nadwrażliwością są na czarnej liście dentystów. Podobnie ma się sprawa z wybielaniem ogólnodostępnymi preparatami. Jeśli podczas ich stosowania puchną nam dziąsła, pojawia się krwawienie podczas szczotkowania lub nadwrażliwość na zimno i ciepło powinniśmy je czym prędzej odstawić.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.