84% Polaków myje zęby rano, 85% wieczorem, a tylko 16% po każdym posiłku lub przekąsce – wynika z badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych przeprowadzonego na zlecenie Wrigley Poland, producenta marki Orbit®.

zebyZ badania tego wynika, że co drugi Polak myje zęby po przebudzeniu w trakcie porannej toalety, a 43% wykonuje ten zabieg po zjedzeniu śniadania, chociaż wśród osób w wieku 15-18 lat liczba ta wzrasta do 53%. Wieczorami Polacy zdecydowanie częściej myją zęby tuż przed pójściem spać (74%), a znacznie rzadziej zdarza im się to po samej kolacji (26%). Badania potwierdzają, że kobiety częściej niż mężczyźni myją zęby rano (89% kobiet vs. 79% mężczyzn) i wieczorem (90% kobiet vs. 79% mężczyzn).

„Polacy są przyzwyczajeni do mycia zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Z badań IIBR wynika, że nie kojarzymy mycia zębów ze spożytymi posiłkami czy przekąskami, a jedynie z porą dnia. A po zjedzonym posiłku też powinniśmy wyszczotkować zęby pastą z fluorem” – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Młodzi i wykształceni górą!

Po każdym posiłku zęby myje zaledwie 11% Polaków, po napojach 7%, a po każdej przekąsce tylko 2% ankietowanych – wynika z badania IIBR. Taki odruch mają najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone i mieszkające w dużych miastach. Warto wspomnieć, że 3% mężczyzn deklaruje, że wcale nie sięga po pastę i szczoteczkę do mycia zębów.

Gumy bez cukru

Badanie IIBR pokazuje również, że większość Polaków, bo aż 73%, żuje bezcukrową gumę po spożyciu posiłku, przekąski czy napoju, kiedy nie mają możliwości umycia zębów. Polacy są też świadomi potrzeby wspierania higieny jamy ustnej poprzez żucie gumy bez cukru – 70% z nich sięga po nią, bo wie, że oczyszcza zęby.

„Żucie gumy bez cukru zwiększa wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo usuwa też resztki pokarmu z naszych zębów”mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster.

Więcej informacji na stronie http://www.mojorbit.pl/korzysci.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.