Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności. W niektórych przypadkach najskuteczniejszą metodą na upragnioną ciążę jest in vitro. Co roku z tej metody korzysta wiele par i wielu z nich udaje się zajść w ciążę. Jednak jeszcze do niedawna wysokie koszty leczenia in vitro były barierą w podjęciu leczenia dla wielu par.

 

Leczenie niepłodności zakończone procedurą in vitro składa się z kilku etapów, w których sam proces zapłodnienia in vitro jest wynikiem konsultacji lekarskich, specjalistycznych badań i terapii farmakologicznej. Samo przygotowanie do zabiegu in vitro, obejmujące wizyty lekarskie, stymulowanie owulacji, przyjmowanie leków. W zależności od wybranej kliniki leczenia niepłodności, to koszty rzędu od 2 500 zł do nawet 5 000 zł.

shutterstock_158265734

Sama procedura, w zależności od zaleconej metody in vitro, obejmująca pobranie komórek jajowych, wszystkie skomplikowane, trwające kilka dni procedury laboratoryjne, których celem jest zapłodnienie komórki jajowej oraz finalnie sam zabieg transferu zapłodnionego zarodka do jamy macicy, to kwota od ok 5 000 zł do 8 000 zł.

Podsumowując, cały proces zapłodnienia in vitro może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych za jedną próbę zapłodnienia in vitro, która – mimo dobrych wyników skuteczności – może okazać się nieudana.

Warunki refundacji

Jeszcze do niedawna leczenie in vitro w 100% było finansowane przez pary, starające się o dziecko.
W połowie 2013 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program refundacji, który do 30 czerwca 2016 roku ma objąć ok. 15 000 par. Skorzystać z niego można w klinikach leczenia niepłodności wybranych do programu przez Ministerstwo, m.in. w placówkach InviMed w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Każda para zakwalifikowana do Rządowego Programu Refundacji In Vitro ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Po pozytywnej kwalifikacji do Programu wszystkie wizyty lekarskie, badania wirusologiczne oraz sama procedura in vitro jest finansowana w ramach programu.

shutterstock_221954266

Koszty, które ponosi Pacjent, to pierwsza wizyta rejestracyjna u realizatora Programu oraz badania, które są wymagane, by móc się do niego zakwalifikować. Należy dodać, że większość z wymaganych przez Ministerstwo badań można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Dodatkowo Pacjent płaci za leki, które są niezbędne w przygotowaniu do procedury in vitro. Od 1 lipca 2014 roku, leki stosowane przy przygotowaniu do procedury in vitro są objęte refundacją – pacjent płaci za nie 30% ceny.

Koszt jednej procedury in vitro w ramach refundacji powinien więc zamknąć się w 2 000 zł.

 

Program refundacji – zasady i ograniczenia

By skorzystać z programu refundacji in vitro, należy spełnić szereg kryteriów, m.in. posiadać minimum 12-miesięczną, udokumentowaną historię leczenia niepłodności, ważne ubezpieczenie społeczne, a kobieta nie może mieć więcej niż 40 lat.

Więc co w przypadku, gdy para nie chce lub nie uda jej się otrzymać refundacji z Ministerstwa Zdrowia? Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiednich programów komercyjnych, które również mogą zagwarantować znaczne obniżenie kosztów. Wiele klinik proponuje pacjentom rozmaite oferty – przykładem może być chociażby program „In Vitro z Sukcesem” realizowany w klinikach InviMed, w którym klinika oferuje dwie próby in vitro w cenie jednej. Takie programy sprawiają, że koszty leczenia niepłodności tą metodą mogą się znacznie zmniejszyć. Dzięki czemu więcej par do tej pory starających się o własne potomstwo, może poddać się leczeniu.

shutterstock_219098728

1 komentarz
  1. Z mężem staramy się o dzidzie juz ponad 3 lata, nie mamy udokumentowanego leczenia. Długo rozważaliśmy zapłodnienie in vitro, jednak szukaliśmy sprawdzonej kliniki. Jesteśmy po wstępnej konsultacji, w trakcie badań.
    Każda para powinna być szczęśliwa i każda kobieta ma prawo być mama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.