Atrofia, czyli zanikanie błony śluzowej pochwy, jest przypadłością, która najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy. Wahania hormonalne prowadzące do zmian w śluzówce pochwy następują w wieku między 40 a 70 rokiem życia, jednak suchość okolic intymnych stanowi problem i u młodszych kobiet.

terapia_hormonalna_czy_jest_bezpieczna

Niedostateczne nawilżenie może być spowodowane zmianami hormonalnymi, np. w okresie karmienia piersią, po porodzie lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, po antybiotykoterapii, chemioterapii lub w sytuacjach stresowych.

 

Estrogen – odpowiada za nawilżenie

Zanikanie produkcji estrogenu w okresie pomenopauzalnym wiąże się ze zmniejszeniem funkcji endorynogennej jajników. Ma to bezpośredni wpływ na atrofię błony śluzowej w układzie moczowo-płciowym i brak prawidłowego nawilżenia okolic intymnych. Wtedy pojawiają się typowe dolegliwości: długotrwałe pieczenie, świąd, suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego, nawracające infekcje. Wszystkie te objawy są wskazówką do konsultacji z ginekologiem, który może zalecić kurację hormonalną, w celu uzupełnienia braków estrogenu i odbudowy błony śluzowej oraz doraźne nawilżanie okolic intymnych.

kobiece problemy

Ważne pH

Zmiany atroficzne w układzie moczowo płciowym doprowadzają do zaniku glikogenu – wielocukru znajdującego się w nabłonku pochwy. Jest to substancja odżywcza dla bakterii kwasu mlekowego, których produkt przemiany materii – kwas mlekowy – stanowi czynnik zakwaszający pochwę, stwarzając w niej optymalne środowisko, którego pH wynosi 3,6-4,5. Kiedy bakterie przestają produkować kwas mlekowy, pH okolic intymnych ulega podwyższeniu i przestaje stanowić barierę dla rozwoju chorobotwórczych mikrobów. To z kolei może być przyczyną ciągłych, nawracających infekcji wywołujących zapalenie pochwy i sromu.

Skuteczna profilaktyka

hydrovagStosowanie preparatów nawilżających może złagodzić skutki zmian w nabłonku pochwy. Warte uwagi są globulki HydroVag, których działanie polega na nawilżaniu błon śluzowych, mają właściwości regenerujące oraz przywracają fizjologiczne pH. Produkt zawiera trzy składniki: hialuronian sodu, glikogen oraz kwas mlekowy. Hialuronian sodu to związek, który wykazuje silne właściwości nawilżające, występuje naturalnie w organizmie i ma pozytywny wpływ na gojenie się ran i uszkodzeń skóry i błon śluzowych. Ułatwia także odbudowę nabłonka w zmianach atroficznych, a jego działanie nawilżające łagodzi skutki suchości i poprawia komfort codziennego życia i współżycia seksualnego. Kwas mlekowy pomaga utrzymać fizjologiczne pH, a glikogen wpływa na namnożenie bakterii kwasu mlekowego i tym samym pośrednio pomaga w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania mikroflory bakteryjnej.

Wszystkie niepokojące objawy, takie jak ból, pieczenie, świąd, zmieniona wydzielina, powinny być sygnałem do wizyty u lekarza ginekologa, gdyż mogą świadczyć o infekcjach, które, nieleczone, prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych. HydroVag wspomaga organizm podczas leczenia, a stosowany profilaktycznie przyczynia się do utrzymania równowagi naturalnej flory bakteryjnej i zachowania zdrowia intymnego każdej kobiety.

 

www.hydrovag.pl

1 komentarz
  1. kobiety to maja życie… ale jakoś musimy sobie radzić! atrofia pochwy niestety dotyczy takze mojej mamy, kupilam jej ostatnio w prezencie Hydrovag, bo wiele dobrego o nim slyszalam. Mama jest zachwycona! mowi, ze globulki dobrze nawilzaja pochwe i lagodza wszelkie nieprzyjemnosci. fajnie sprawic mily i praktyczny prezent bliskiej osobie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.