W ostatnich tygodniach dużo mówi się o Brukseli. Warto ten moment wykorzystać, by przypomnieć, że miasto będące siedzibą najważniejszych unijnych instytucji jest również kolebką niezwykle wartościowej odmiany kapusty – brukselki.

Tekst: Karolina Borkowska, dietetyk Grupy LUX MED

Karolina_BorkowskaBrukselka jest źródłem wielu cennych witamin, w tym A, B1, B2, B5, B6, C, E, H i K oraz pierwiastków takich jak miedź, żelazo, cynk i fosfor, sód, magnez, potas, mangan, wapń, karoten, jod, chlor. Zawiera ona również przeciwutleniacze, kwas foliowy oraz związki azotowe.

Korzyści wynikających z jedzenia tego małego warzywa jest wiele. Zawarty w niej zestaw witamin wpływa korzystnie na układ odpornościowy, nerwowy, narządy wzroku, błony śluzowe i skórę. Systematyczne jedzenie brukselki pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, dobrą pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

brukselka 2Brukselka zasługuje dodatkowo na szczególną uwagę kobiet. Zawarte w niej związki azotowe odpowiadają za przemianę estrogenu i wydalanie jego nadmiaru z organizmu, a to prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów narządów kobiecych. Ponadto potas, magnez, wapń, cynk zawarte w tym warzywie to elementy diety, o których nie powinna zapominać żadna kobieta w ciąży. Brukselka polecana jest również wszystkim paniom dbającym o dobrą figurę. 100 gram tego warzywa to tylko 30 kalorii, a zawarty w niej błonnik pomaga utrzymać prawidłową przemianę materii.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.