Nieustanny katar, zapalenie spojówek, bóle głowy i zatok to nie jedyne dolegliwości, z jakimi muszą się wiosną i latem zmierzyć alergicy uczuleni na pyłki roślin. Jednym z objawów alergii może być także… ból zębów.

 

Problemy z alergią ma w Polsce już blisko 40 proc. osób – podaje ECAP.  To dziś jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Nieleczona alergia może być groźna w skutkach powodując m.in. astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc i przewlekłe zapalenie zatok.

lek_dent_Monika_Stachowicz-1

Najczęściej objawia się ona tzw. alergicznym nieżytem nosa, któremu towarzyszy m.in. silny katar, kichanie, świąd nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Często także przybiera postać atopowego zapalenia spojówek. To z kolei objawia się zaczerwieniem i łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek. U wielu osób występują także pokrzywki i zapalenie skóry.

 

Uwaga – zatoki!

Mało kto jednak wie, że jednym z objawów alergii może być także… ból zębów. Taki problem rozpoznaje coraz więcej dentystów. „Źródłem bólu zębów są stany zapalne zatok, będące efektem nieleczonego kataru siennego. Ból w tym przypadku dotyczy zębów górnej szczęki, pojawia się on najczęściej podczas jedzenia, mówienia i poruszania się. Czasami może towarzyszyć mu niewielka nadwrażliwość” – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

 

Jak rozpoznać ból zębów spowodowany problemami z zatokami od poważnego problemu z zębami? „Często zgłaszają się do nas pacjenci z dokuczliwym bólem w okolicach górnych zębów trzonowych, którego nie mogą jednoznacznie zlokalizować. Jeżeli zęby są zdrowe, to u takich pacjentów wykonujemy tomografię, która powinna jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu leży problem” – tłumaczy dentystka.

 

Skąd taki związek? „Zatoki szczękowe znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie zakończeń korzeni górnych zębów trzonowych. Stan zapalny powoduje niedrożność zatok, gromadzący się w nich śluz wytwarza ciśnienie powodujące podrażnienie korzeni i zakończeń nerwowych zęba. W efekcie tego pojawia się dokuczliwy ból” – przekonuje  dr Stachowicz.

 

Ból zębów najczęściej ustępuje w miarę ustępowania obrzęku w zatokach. Dolegliwość najczęściej leczy się terapią łączoną, czyli lekami przeciwhistaminowymi i przeciwzapalnymi, a także kroplami do nosa. W stanach ostrych, jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej, konieczna może być antybiotykoterapia wskazana przez lekarza rodzinnego lub laryngologa.

shutterstock_155424314

Pamiętaj o wodzie

Ale nie tylko problemy z zatokami towarzyszące alergiom mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.  Osoby cierpiące na alergie często uskarżają się także na suchości w ustach. W większości spowodowana jest dwoma czynnikami: zatkanym nosem i koniecznością oddychania ustami oraz przez niektóre leki przeciwalergiczne zmniejszające ilość wydzielanej śliny.

 

„Mniej śliny to mniejsza ochrona dla zębów przed bakteriami. Suchości w ustach mogą sprzyjać powstawaniu ognisk zapalnych, zwłaszcza u osób z próchnicą, mogą także przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Przykrym skutkiem ubocznym suchości jest także nieprzyjemny zapach z ust. Rozwiązaniem, które może nas uchronić w czasie alergii przed tymi konsekwencjami, jest picie dużej ilości wody, żucie gum bez cukru pobudzających ślinianki lub stosowanie specjalnych preparatów tzw. sztucznej śliny” – radzi dentystka.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.