Rita Ora, Georgia May Jagger, Monika Olejnik – co je łączy? Wszystkie wzięły udział w akcji #SmearForSmear i umieściły w internecie zdjęcia, na których pozują z rozmazaną szminką. Kampania ma na celu uświadomienie kobietom, że regularne badania cytologiczne pozwalają na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

 shutterstock_247928488

Rozmaż szminkę w kąciku ust, zrób selfie, wrzuć do internetu i powiadom znajomych o kampanii #Smearforsmear. W jakim celu? Dzięki temu uświadomisz kobietom, że cytologia ratuje życie. W kampanii może wziąć udział każdy, także mężczyźni.

 

Polki umierają częściej

Szacuje się, że 4 na 5 osób, które uprawiają seks, miało kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To on jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory odbytu, gardła czy prącia u mężczyzn.

W Polsce raka szyjki macicy rozpoznaje się co roku u prawie 4 tysięcy kobiet. Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera. Śmiertelność jest u nas wyższa aż 70% niż średnio w krajach Unii Europejskiej.

shutterstock_174194060

Każdy sposób jest dobry

„Każdy sposób na to, by promować badania cytologiczne, jest dobry. Jeśli rak szyjki macicy zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, to prawie w 100% przypadków jesteśmy w stanie go wyleczyć. Śmiertelność na ten rodzaj nowotworu jest w Polsce tak duża tylko dlatego, że brakuje u nas świadomości, jakie znaczenie ma regularna cytologia. A to przecież proste, bezbolesne badanie” – wyjaśnia dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek, specjalista położnictwa i ginekologii, współpracujący z Fundacją Rosa w ramach kampanii Rakoobrona, koncentrującej się na promocji profilaktyki przeciwnowotworowej wśród młodzieży.

 

Rozmazywanie szminki

Kampanię #Smearforsmear zorganizowała brytyjska organizacja Jo’s Cervical Cancer Trust. Rozmazywanie szminki rozprzestrzenia się w tempie słynnego Ice Bucket Challenge. W ciągu kilku dni akcja zdobyła popularność na całym świecie.

„Profilaktyka onkologiczna w takiej formie przemawia do wyobraźni. Im więcej tego rodzaju akcji, tym lepiej. Młode kobiety powinny traktować badania cytologiczne jako element zdrowego trybu życia. Jako organizatorzy kampanii edukacyjnej m.in. na temat raka szyjki, natychmiast przyłączyliśmy się do akcji” – dodaje Martyna Niewójt szefowa kampanii Rakoobrona.

 

Rak szyjki macicy to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet poniżej 35. roku życia. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych rodzajów raka, które możemy całkowicie wyeliminować.

Rakoobrona_SmearForSmear

http://www.rakoobrona.pl/

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.