Przestrzeganie tych kilku rad dotyczących higieny intymnej nie tylko sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, ale też pozwoli uniknąć podrażnień i niebezpiecznych dla zdrowia infekcji.
Konsultacja merytoryczna: dr med. Joanna Manitius-Sudara, specjalista ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy
1. Pamiętaj o odpowiednim podmywaniu
Podmywaj się najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, specjalnymi płynami do higieny intymnej. Najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, pomagającym odtworzyć naturalną florę ochronną. Nie używaj do podmywania gąbek, na których powierzchni znajduje się mnóstwo bakterii. Nie należy też używać mydła, którego zasadowy odczyn niszczy barierę ochronną.
2. Zrezygnuj z długich kąpieli
Okolice intymne powinnaś myć bieżącą wodą – najlepiej w bidecie lub pod prysznicem. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez wanny, pamiętaj, by nie leżeć zbyt długo w wodzie z płynem do kąpieli, gdyż prowadzi to do niszczenia flory bakteryjnej.
3. Właściwie osuszaj
Po myciu starannie osusz krocze ręcznikiem przeznaczonym tylko do tego celu. Niech każdy z domowników ma taki własny ręcznik. Jeśli jesteś w podróży, możesz użyć papierowego ręcznika jednorazowego użytku.
4. Odświeżaj się
Jeśli chcesz się odświeżyć poza domem używaj chusteczek odświeżających przeznaczonych do higieny intymnej. Możesz ich także używać za każdym razem, kiedy korzystasz z toalety. Nie podmywaj się jednak dodatkowo w ciągu dnia, jeśli nie masz miesiączki. Zbyt częste przemywanie miejsc intymnych niszczy naturalną florę bakteryjną.
5. Używaj wkładek z umiarem
Noszenie wkładek należy ograniczać. Większość z nich zawiera element z nieprzepuszczalnej folii, która utrudnia skórze oddychanie. Ponadto niektóre zawierają sztuczne substancje, barwniki lub środki zapachowe mogące działać drażniąco.
6. Nie zapominaj
Podczas miesiączki często zmieniaj podpaski lub tampony. Zbyt rzadkie zmienianie tamponów dopochwowych może prowadzić do wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego, co jest rzadkim, ale zagrażającym życiu powikłaniem. Nie używaj zapachowych podpasek i podkładów, bo mogą podrażniać śluzówkę. Ta sama zasada odnosi się do papieru toaletowego. W czasie menstruacji koniecznie częściej przemywaj miejsca intymne, najlepiej przy każdej zmianie podpaski i tamponu, lub jeśli nie masz możliwości, żeby się podmyć, użyj chusteczek odświeżających do higieny intymnej.
7. Dbaj o higienę na basenie
Woda w basenie zaburza naturalne środowisko pochwy, dlatego po kąpieli (o ile mamy taką możliwość) warto podmyć się płynem do higieny intymnej lub użyć specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Nie zostawiaj na sobie stroju kąpielowego, nawet jeśli korzystasz latem z odkrytego basenu i chcesz się poopalać.
8. Ubieraj się odpowiednio
Wybieraj bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny, która jest przewiewna i pochłania wilgoć. Staraj się unikać także noszenia obcisłych spodni oraz stringów.
9. Nie depiluj całego owłosienia
Moda na 100% depilację miejsc intymnych nie jest korzystna dla zdrowia. Owłosienie łonowe spełnia funkcję ochronną. Jego usunięcie ułatwia przenikanie bakterii. Pamiętaj też, by nie doprowadzić do wrastania włosków w skórę, co prowadzi do trudnych w leczeniu zapaleń mieszków włosowych.
10. Pamiętaj o wizytach u ginekologa
Regularne wizyty u specjalisty pozwolą na wcześniejsze wykrycie infekcji, które na początku mogą przebiegać bezobjawowo. Nie sugeruj się radami, że jedna wizyta na rok jest wystarczająca. Jeśli czujesz dyskomfort w miejscach intymnych: pieczenie, swędzenie czy ból, koniecznie umów się do lekarza. Regularnym wizytom u ginekologa powinny towarzyszyć cykliczne badania cytologiczne, USG i mammograficzne, indywidualnie dostosowane przez specjalistów według potrzeb pacjentek.