Zdrowy włos zawiera w sobie około 10% wody. Znajduje się ona przede wszystkim w łusce i trzonie. Przed utratą wilgoci chroni włos otoczka tłuszczowa, którą tworzy naturalna wydzielina gruczołów łojowych – sebum. 

Tekst: dr Anna Zwolińska, Pharmena SA

W suchym włosie dochodzi do uszkodzenia otoczki tłuszczowej, chroniącej rdzeń włosa i do rozchylenia łusek. Wówczas woda z łatwością ucieka z wnętrza włosów, sprawiając, że tracą one połysk, są łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Takie włosy są osłabione, pozbawione elastyczności i trudno się rozczesują. Ich miękkość i podatność na ułożenie jest znacznie mniejsza, mają skłonność do „puszenia się” i tendencję do nadmiernego wypadania.

Najczęściej problem suchych i zniszczonych włosów powodują niewłaściwe zwyczaje pielęgnacyjne i stylizacyjne. Włosy mogą ulec zniszczeniu na skutek urazów mechanicznych podczas nadmiernie intensywnego i/lub częstego szczotkowania lub też zbyt ciasnego nawijania na wałki lub lokówkę. Nadmierne używanie suszarek do włosów, prostownic, intensywne rozjaśnianie, koloryzacja, trwała ondulacja, używanie szamponów zawierających nieodpowiednio dobrane, silnie działające detergenty to także czynniki odpowiedzialne za złą kondycję fryzury.

Kiedy się ma włosy suche i zniszczone należy:

  • nie myć włosów w zbyt ciepłej wodzie
  • płukać włosy chłodną wodą, ułatwiającą zamknięcie łusek
  • nie pocierać włosów zbyt intensywnie ręcznikiem po umyciu
  • nie szczotkować włosów gwałtownie, a rozczesać delikatnie, przytrzymując je u nasady
  • do czesania używać grzebienia o szerokim rozstawie zębów
  • unikać gorącego powietrza podczas suszenia włosów suszarką, a także lokówek i prostownic
  • chronić włosy przed silnym wiatrem, mrozem i słońcem
  • regularnie podcinać końcówki włosów

 

Innowacyjne produkty 

Produktami chronionymi prawem patentowym, podchodzącymi kompleksowo do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, wymagających intensywnego odżywienia i regeneracji, są szampon Dermena® Repair i odżywka Dermena®. Produkty te łączą właściwości naprawcze z działaniem hamującym wypadanie włosów i stymulującym proces ich wzrostu. Jako jedyne na rynku zawierają chlorek 1-metylonikotynamidu – fizjologiczną substancję czynną pochodzenia witaminowego (metabolit witaminy PP), która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszek włosowy. Wpływa na jego odżywienie, wydłużając cykl życia włosa w fazie anagenu i stymulując odrastanie włosów. Ma także potwierdzone w badaniach aplikacyjnych działanie chroniące przed powstawaniem podrażnień. Szampon Dermena® Repair i odżywka Dermena® stanowią intensywną kurację, która wzmacnia, nawilża i regeneruje włosy. Zmniejsza przy tym ich łamliwość i zabezpiecza przed rozdwajaniem się końcówek. Ułatwia rozczesywanie włosów. Zawarte w produktach składniki kondycjonujące oraz wnikają we włosy, odżywiając i odbudowując ich strukturę oraz chronią przed wysuszeniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Po zastosowaniu szamponu i odżywki włosy są zdrowsze i mocniejsze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.