Długi prysznic, nagminne mrużenie oczu, a nawet spanie w brudnej pościeli i rozmowy telefoniczne mogą mieć wpływ na stan naszej cery! Oto 8 złych nawyków, które niszczą skórę.

Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic

Sen to czas, w którym skóra ulega procesowi odnowy. Makijaż nie pozwala skórze oddychać, a pozostawiony na całą noc może mieć katastrofalne skutki dla cery. Nie wszyscy o tym pamiętają i aż 63% kobiet nie zmywa przed spaniem makijażu. Pozostawiony na noc, podkład zatyka pory, szminka powoduje pękanie ust, a tusz do rzęs może prowadzić do zapalenia spojówek. „Jeśli miałaś bardzo męczący dzień i nie masz już siły na wieczorny prysznic, możesz skorzystać ze specjalnych chusteczek do demakijażu. Najlepiej trzymać je niedaleko łóżka, żeby zawsze były pod ręką” – radzi Anna Machnik, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.

 

Picie zbyt dużej ilości kawy

Co piąta osoba w Polsce zaczyna dzień od wypicia kawy, wypijając jej około 600 filiżanek rocznie. Kofeina spożywana w zbyt dużych ilościach odwadnia organizm, co powoduje, że skóra staje się sucha. Może również pogłębiać znienawidzone przez kobiety zmarszczki. „Kawę polecam jedynie w walce z uporczywym cellulitem. Zawarta w niej kofeina przyśpiesza metabolizm oraz usuwa z organizmu zalegające toksyny” – mówi Anna Machnik. Przysłowiową małą czarną warto zastąpić wodą mineralną z dodatkiem plasterka cytryny i listków mięty.

 

Wyciskanie pryszczy

Coraz więcej dorosłych osób boryka się z trądzikiem. Do problemów z tą krępującą dolegliwością przyznaje się aż 54% kobiet. „Najgorszym z możliwych rozwiązań jest samodzielne wyciskanie pojawiających się na twarzy pryszczy. Na naszych dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które przenosimy na twarz w trakcie manualnego oczyszczania. Kolejnym zagrożeniem jest możliwość powstania szpecących blizn oraz pozapalnych przebarwień po samodzielnym usuwaniu krostek. Mogą utrzymywać się one na naszej skórze nawet do kilku miesięcy” – ostrzega kosmetolog.

shutterstock_79178689

Długie rozmowy przez telefon komórkowy

86 % Polaków ma telefon komórkowy, ale nie każdy wie, że jego ekran, to prawdziwe siedlisko bakterii. Podczas rozmowy przykładamy telefon do twarzy, przenosząc je na policzki. Bardzo łatwo w ten sposób nabawić się mało atrakcyjnych krostek. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich nieprzyjemnych niespodzianek jest dbanie o czystość telefonu. Najlepiej nosić w torebce specjalne chusteczki odkażające i przecierać komórkę przed rozmową.

shutterstock_203833861

Picie zbyt dużej ilości alkoholu

Jak wiadomo wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać o umiarze, szczególnie w przypadku picia alkoholu. Jest on niebezpieczny przede wszystkim dla zdrowia, ale nie tylko. Picie napojów wyskokowych niesie za sobą również poważne konsekwencje dla naszej skóry. Powoduje, że staje się ona przesuszona i szybciej się starzeje. Szczególnie niewskazany jest osobom, które mają problem z cerą naczyniową. Po wypiciu alkoholu naczynka ulegają rozszerzaniu, pogarszając stan oraz wygląd skóry.

shutterstock_184441376

Brudna pościel

Spanie w czystej i pachnącej pościeli jest nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Podczas snu ciało wydziela pot, sebum oraz różnego rodzaju wydzieliny. „Taki zestaw to ulubiona pożywka dla roztoczy, których odchody pozostawione na brudnej pościeli są niebezpieczne dla zdrowia oraz cery” – tłumaczy Anna Machnik. Aby utrzymać jak najlepszą higienę podczas snu, powinno się zmieniać pościeli i poszewki przynajmniej raz na dwa tygodnie.

 

Mrużenie oczu

Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej. Jest to spowodowane znikomą ilością gruczołów łojowych w tych okolicach. Dodatkowo jest również wyjątkowo cienka i wrażliwa. Jednym z gorszych nawyków dla skóry wokół oczu jest ich częste mrużenie, które spowodowane jest najczęściej nieleczonymi wadami wzroku oraz nie zakładaniem okularów przeciwsłonecznych latem. Powoduje to, że wokół oczu pojawiają się tak zwane zmarszczki mimiczne. „Jednym z lepszych sposobów, aby się ich pozbyć, jest zabieg mikrodermabrazji korundowej. Jest to peeling mechaniczny, który nie tylko oczyszcza skórę, ale również powoduje spłycenie się zmarszczek i bruzd” – radzi Machnik.

shutterstock_111732335 (1)

Długie i gorące prysznice

Szczególnie zimą możliwość długiego i gorącego prysznica brzmi bardzo zachęcającą. Rzeczywiście taka forma relaksu może zdecydowanie polepszyć nasze samopoczucie, niestety może przy okazji pogorszyć stan naszej skóry. „Spędzając pod prysznicem więcej czasu, niż tego potrzebujemy, osłabiamy naturalną warstwę ochronną. Zbyt długa kąpiel może także wysuszyć i podrażnić skórę. Osoby, które maja problem z tzw. pajączkami w pierwszej kolejności powinny zrezygnować ze zbyt częstego kontaktu z gorącą wodą, ponieważ rozszerza ona naczynia krwionośne” – ostrzega kosmetolog Anna Machnik.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.