Rogowacenie skóry nie jest częstą dolegliwością, ale bywa bardzo kłopotliwe. Pojawienia się tego objawu może być wywołane nieprawidłową pielęgnacją, ale równie dobrze może świadczyć o utajonej chorobie. Na czym polega rogowacenie skóry, jak ten objaw rozpoznać i jak dbać wówczas o ciało?

rogowacenie skóry

Jakie są przyczyny rogowacenia skóry?

Przyczyny rogowacenia skóry nie są jednoznaczne i mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Można jednak określić kilka najczęściej się powtarzających:

  1. Dziedziczność. Rogowacenie skóry często ma podłoże genetyczne i w takim przypadku trudno coś na to poradzić. Można jedynie łagodzić skutki.
  2. Zrogowacenie skóry może być wywołane przez niektóre choroby, np. łuszczycę lub zapalenie mieszków włosowych. W takim wypadku kuracja powinna skupić się na eliminowaniu przyczyny, nie skutków.
  3. Choroby tarczycy również mogą być skutkiem rogowacenia skóry. Jeśli rogowacenie ma trudne do ustalenia podłoże, warto zrobić badania w kierunku tarczycy. Innym powodem rogowacenia może być niedostateczna ilość witaminy A w organizmie. W takim wypadku trzeba zadbać o prawidłową dietę.
  4. Pochodną chorób tarczycy mogą być zaburzenia hormonalne, które także w niektórych przypadkach doprowadzają do rogowacenia skóry.

Jak wygląda zrogowaciała skóra?

Wygląd zrogowaciałej skóry może się różnić u osób dotkniętych tą przypadłością. Są jednak pewne cechy, które można znaleźć u wszystkich borykających się ze zrogowaceniem:

  1. Skóra jest wyraźnie grubsza i bardziej szorstka niż typowa. W dotyku może przypominać rybią łuskę lub nagromadzenie drobnych odcisków.
  2. Zgrubienia – pojawiają się na skutek nadmiernego namnażania komórek naskórka, co jest skutkiem choroby skóry. Zgrubienia mogą przyjmować charakter punktowy lub bardziej rozległy. Skóra zrogowaciała rzadko jest ich całkowicie pozbawiona.
  3. Nienaturalny dla skóry kolor – zrogowaciała skóra rzadko ma cielisty wygląd. Częściej jest biała, czerwona, szara lub brązowa.
  4. Skłonność do nadmiernego łuszczenia – zwłaszcza w obszarach narażonych na pocieranie, a więc na dłoniach, stopach, łokciach, chociaż nie jest to regułą.
  5. Jeśli problem rogowacenia skóry dotyczy dłoni i stóp, zmiany w postaci zgrubień, przebarwień i deformacji mogą pojawić się także na paznokciach.

Jak pielęgnować skórę zrogowaciałą?

Zrogowaciała skóra to sucha skóra, która potrzebuje dogłębnego nawilżenia. Dobrym nawykiem jest codzienne stosowanie kremów i balsamów nawilżających, które zawierają kwas moczowy, mocznik, kwas hialuronowy i glicerynę. Trzeba je nakładać na skórę codziennie, najlepiej od razu po kąpieli.

Skóra zrogowaciała jest martwa, trzeba więc ją regularnie usuwać. W tym celu warto sięgnąć po peeling enzymatyczny, którzy zmiękczy zrogowaciały naskórek i ułatwi usunięcie go. Błędem jest stosowanie peelingów gruboziarnistych, które wymagają mocnego pocierania. Skóra ze skłonnością do rogowacenia powinna być przed takim działaniem chroniona.

Do kąpieli warto dodać środki nawilżające, np. płyny lub żele zawierające olejki eteryczne lub mleczko nawilżające. O ile to możliwe, lepiej wziąć szybki prysznic niż wylegiwać się w wannie. W każdym przypadku trzeba unikać gorącej wody, która powoduje nadmierne wysuszanie skóry, także zrogowaciałej.

Pielęgnacja skóry zrogowaciałej może wymagać konsultacji dermatologicznej. Warto zwrócić się pomoc, gdy problem się nasila, a domowe sposoby nie przynoszą rezultatu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.