Nie rządzą nimi żadne reguły, nie ma w nich zahamowań, konwenansów, granic. Słowem – może się w nich zdarzyć absolutnie wszystko! Nasze sny. Nie da się ich poskromić, ani nad nimi zapanować. I właśnie dlatego tak nas fascynują.

We śnie jesteś moja i pierwsza, we śnie jestem pierwszy dla ciebie. Rozmawiamy o kwiatach i wierszach, psach na ziemi i ptakach na niebie. – pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. To romantyczna wersja marzenia sennego. Ale bywają sny bardziej nasycone erotyzmem, a czasami nawet wyuzdane. Każdej z nas zdarzyło się zapewne nie raz obudzić rozpaloną, z wypiekami na twarzy i z silnym uczuciem podniecenia. „Ach, co to był za sen!” – myślimy wtedy. I często chciałybyśmy do niego wrócić, ale niestety nie jest to już możliwe. Śnią nam się pierwsze miłości – często w życiu niespełnione, byli kochankowie, albo zupełnie niepozorni znajomi, o których wcześniej nawet nie myślałyśmy. Śni nam się seks z gwiazdą kina albo z kimś zupełnie obcym. Bywają też sny homoseksualne. Czasami zupełnie absurdalne, których znaczenia nie jesteśmy w stanie pojąć. Czasami z pozoru wydają się normalne i niezwiązane z erotyzmem, a tak naprawdę świadczą o naszych ukrytych na dnie podświadomości potrzebach lub problemach seksualnych. Jedno jest pewne – na to, co pod osłoną nocy tworzy się w naszej głowie nie mamy wpływu, ale gdy dokładnie się temu przyjrzymy, możemy dowiedzieć się czegoś o sobie, a niekiedy nawet się zaskoczyć…

 

Sen kota zawsze obraca się koło myszy

Wymienione przysłowie arabskie znajduje swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu. To bowiem, co zaprząta nam głowę w ciągu dnia, często pojawia się później we snach. Gdy obejrzymy film nasycony treściami erotycznymi, możemy być niemal pewni, że w nocy przyśni nam się coś podniecającego. Zwłaszcza jeśli obejrzane sceny zrobią na nas duże wrażenie. W nocy spełniają się też pragnienia, o których istnieniu nie zawsze wiedzieliśmy. Pragnienia głęboko skrywane w naszej podświadomości… Seksuolodzy twierdzą na przykład, że duża częstotliwość snów o treści erotycznej może oznaczać w rzeczywistości niezaspokojenie seksualne. Jeśli w życiu mamy sporo zahamowań i blokad psychicznych, to w snach te hamulce puszczają i wydarza się coś, o czym normalnie wstydzimy się nawet pomyśleć. Inaczej niż w naszych seksualnych fantazjach, tu nie mamy wpływu ani na to, co nam się przyśni, ani jak będzie przebiegała akcja. Czasem bowiem w nocnych marach spotyka nas coś, z czego wcale nie jesteśmy zadowoleni i co po przebudzeniu budzi w nas lęk, obrzydzenie lub wstyd. Cicha, spokojna kobieta we śnie może zgwałcić mężczyznę, zdecydowanie heteroseksualny mężczyzna może kochać się ze swoim kolegą, a przykładna żona i matka – oddawać się za pieniądze na ulicy. Takie przerażające wizje, nie muszą oznaczać, że w głowie śniącego zaczyna dziać się coś złego, że rodzi się w nim jakaś dewiacja. Co więcej, takie sny nie muszą mieć wcale nic wspólnego z życiem seksualnym. Nasza psychika jest tak skomplikowana, że dopiero głęboka analiza sennych marzeń, a także tego co wydarzyło się w naszym życiu na jawie, to jakie mamy problemy, niepokoje, pragnienia – może wyjaśnić nam znaczenie snu.

 

„Kto śpi, nie grzeszy, więc miła osobo, nie będzie grzechu, gdy prześpię się z tobą

Tak pisał Jan Sztaudynger – polski poeta i satyryk. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. „Kto śpi nie grzeszy…” – nie możemy się winić za coś, na co nie mamy wpływu. Gdy mężatce śni się, że zdradza męża, nie koniecznie musi chcieć to zrobić. Może marzy jej się po prostu zaznanie czegoś nowego, skosztowanie jakieś szalonej przygody lub przekroczenie jakieś niedozwolonej granicy. No ale, kiedy sen się nazbyt często powtarza, w dodatku występuje w nim ciągle ten sam mężczyzna…? Warto się wtedy zastanowić nad sobą i nad swoim związkiem. Jeden sen możemy interpretować na wiele sposobów, ale rzadko kiedy powinniśmy go odbierać dosłownie. Większość osób wstydzi się przyznać, że przyśniło im się coś, co powszechnie uznawane jest za dewiację. Sen kazirodczy, pedofilski lub zoofilski wzbudza w nas lęk i niepokój o stan własnej psychiki. Często też wydaje nam się, że skoro komuś przyśniło się coś takiego, to znaczy, że głęboko w podświadomości skrywa on takie właśnie potrzeby. A to nie prawda! Seksuolodzy podkreślają, że dewiacje w snach nie oznaczają dewiacji na jawie. Dopiero serią takich snów należy się zacząć martwić.

 

Śnił mi się Freud. Co to znaczy? (Stanisław Jerzy Lec)

Każdy z nas próbuje odszyfrować znaczenie swojego snu. Kiedyś zajmowali się tym głównie czarodzieje i znachorzy, którzy najczęściej dopatrywali się w snach działania demonów. Dziś, m.in. dzięki Zygmuntowi Freudowi i wielu innym naukowcom, wiemy że to co wydarza się w naszej głowie podczas snu, to zasługa układu nerwowego A interpretacja snów może  pomóc w ocenie stanu psychicznego człowieka. Freud, jako twórca teorii, że życiem człowieka rządzi popęd płciowy, twierdził, że wszystkie sny wyrażają życzenia seksualne śniącego. Inny znany psychoanalityk Carl Gustav Jung uważał natomiast, że każdy problem życiowy może znaleźć swoje odbicie w treści snu. Erotyczne doznanie podczas snu może oznaczać więc wiele rzeczy – niespełnione pragnienia, poczucie ograniczenia, problemy lub frustrację seksualną, potrzebę dominacji, ale i chęć wyzwolenia się spod dominujących zapędów partnera, a także wiele innych. Zawsze są to kwestie bardzo indywidualne i tak trzeba je rozpatrywać.

 

Czyż nie lepiej dostać się w ręce mordercy niż do snów namiętnej kobiety?

Pytał Fryderyk Nietzsche. A odpowiedź brzmi: nie. Okazuje się bowiem, że o wiele gorzej jest dostać się do snów mężczyzny. Na treść naszych snów ma wpływ kilka czynników – przeżyte doświadczenia, nasza inteligencja i kreatywność, wiek, a także płeć. Tak, tak! Okazuje się, że sny erotyczne mężczyzn bardzo różnią się od snów kobiet. W tych pierwszych częściej pojawia się agresja, sceny gwałtu, przemocy seksualnej. Seksuolodzy twierdzą, że tego typu sny mogą świadczyć o kompleksach i niezaspokojonej chęci dominacji. Kobiece sny mają zwykle bardziej skomplikowaną fabułę, w której aktorami są osoby im znane, ale często występują w sytuacjach bardzo absurdalnych, niemożliwych do zrealizowania w rzeczywistości. Niekiedy senne doznania erotyczne (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn) mogą być tak sugestywne, że kończą się prawdziwym, fizycznym orgazmem na jawie. Doświadczają tego zwłaszcza chłopcy w wieku dojrzewania i kobiety między 30 a 50 rokiem życia, a nazywane jest to przez fachowców „wizytami anioła w śnie”.

 

Minisennik erotyczny

Jeśli zależy nam na dokładnej, wnikliwej analizie i interpretacji naszego snu, najlepiej zwrócić się z tym do specjalisty – psychologa albo seksuologa. Ale dla tych, którzy chcą spojrzeć na swoje sny z przymrużeniem oka i z lekkim dystansem, przedstawiamy kilka ciekawych interpretacji zaczerpniętych z senników. Warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze sen o treści erotycznej ma podobne znaczenie. I na odwrót – czasem zupełnie niepozorne, nocne wizje mogą wiele powiedzieć o naszej seksualności.

 

Gdy śni ci się:

1. Seks z nieznajomym – może to oznaczać, że w intymnych relacjach ze swoim partnerem dominuje u ciebie poczucie wstydu. To, o czym boisz się powiedzieć ukochanemu wyrażasz w sennych marzeniach. Może też świadczyć o tym, że chciałabyś zasmakować czegoś nowego, nieznanego lub urozmaicić swoje życie seksualne.
2. Seks homoseksualny – dla kobiet może oznaczać tęsknotę za czułością, delikatnością lub potrzebę lepszego zrozumienia ze strony partnera. Jeśli mężczyzna śni o o seksie z drugim mężczyzną, świadczy to zazwyczaj o jego kompleksach, potrzebie dominacji lub wręcz odwrotnie – chęci bycia zdominowanym.
3. Seks w miejscu publicznym – oznaczać może albo to, że pragniesz zadowolić swojego partnera, a on tego nie docenia, albo to, że pragniesz być przez niego dostrzeżona.
4. Łóżkowa przygoda z kolegą z pracy lub z szefem – nie musi oznaczać, że właśnie tego pragniemy w rzeczywistości. Czasem jest to oznaka potrzeby bycia z silnym mężczyzną lub chęci stania się silniejszą i bardziej zdecydowaną .
5. Seks z ekskochankiem – czasami oznacza to, że wciąż jesteśmy związane uczuciowo z byłym partnerem. Ale nie zawsze. W ten sposób może się też wyrażać nasza chęć zmian w obecnym związku i strach przed rutyną.

 

Niepozorne symbole:

1. Drzewo – bujne i kwitnące – symbol potencji i silnych potrzeb seksulanych
2. Figi – nowa przygoda miłosna lub okiełznanie żądz
3. Mysz – lęk przed zbliżeniem
4. Włosy – długie: zmysłowość, krótkie: wyparte potrzeby seksualne
5. Koń – popędy, namiętność, żądze, świadomość własnego ciała i seksualność.
6. Bakłażan – tłumione potrzeby seksualne
7. Daktyle – potrzeba delikatności, czułości, miłości romantycznej
8. Armata – niespożyta ochota na seks, skłonność do masochizmu
9. Broń – u mężczyzn – agresywna seksualność, u kobiet – potrzeba delikatności
10. Cygaro, papieros – prymitywne potrzeby seksualne, męskość
11. Altana – grzeszna, potajemna miłość
12. Wąż – popęd płciowy, pokusy.

Śnimy wszyscy. Naukowcy twierdzą, że nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Nie każdy człowiek jest jednak w stanie swój sen zapamiętać i odtworzyć go po przebudzeniu. Szkoda, bo to kopalnia wiedzy o nas samych. A gdy podejdziemy do interpretacji sennych wizji z humorem
– mogą być świetną zabawą. I najlepiej będzie, jeśli tak właśnie będziemy to traktować.

Tekst: DB

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.