Nie lubimy opowiadać o tym, co się dzieje w naszej sypialni. Nawet w anonimowych badaniach oszukujemy, gdy padają pytania o liczbę. Kłamią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale w innym celu.
Tekst: Sylwia Skorstad 

Ilu partnerów seksualnych miałeś/miałaś? To pytanie, na które wielu chciałoby znać odpowiedź w odniesieniu do innych, jednocześnie samemu nie mając najmniejszej ochoty odpowiadać. Z niechęcią mówimy nawet o tym, co nam się na ten temat wydaje. Pruderia dotyczy nie tylko Polek i Polaków. Problemy ze szczerym rozmawianiem o seksie ma wiele nacji.

 

Idealna liczba

Kiedy amerykański portal randkowy SeekingArrangement.com zapytał użytkowników o idealną liczbę partnerów seksualnych, większość postawiła na 10. Przyznając się do większej liczby można zyskać miano osoby rozwiązłej czy „puszczalskiej”, zaś liczba mniejsza może sprawić, iż otoczenie zarzuci nam brak doświadczenia w sypialni – argumentowali użytkownicy portalu. Woleli jednak nie odpowiadać na pytanie o własne doświadczenia.

Z badań przeprowadzonych w Polsce w roku 2011 przez prof. Zbigniew Izdebskiego i Polpharmę wynika, iż przeciętny Polak przyznaje się do średnio 4,28 partnerów. To mniej niż Francuz, Włoch czy Anglik. Statystyczny mieszkaniec Anglii w badaniu The Health Survey for England zadeklarował średnio 9,3 partnerów. Jednak wszystkie te dane są obarczone dużym marginesem błędu. A to dlatego, że nawet mając zagwarantowaną anonimowość w ankietach, oszukujemy.

Gdy 4 równa się 10

Kanadyjscy naukowcy przyjrzeli się badaniom dotyczącym seksualności i odkryli wiele nieprawidłowości. Postawili tezę, że pytani o liczbę partnerów seksualnych, staramy się dostosować do oczekiwań otoczenia, zamiast mówić prawdę. Przy pomocy sprytnie skonstruowanego kwestionariusza zapytali panów i panie o sekrety sypialni. Okazało się, że tak jak mężczyźni zawyżają liczbę partnerów seksualnych, tak kobiety ją zaniżają. Panowie przechwalają się, by wyjść na doświadczonych, aktywnych i atrakcyjnych, zaś panie ukrywają swoje doświadczenie seksualne, by nie zostać posądzonymi o rozwiązłość.

Zatem ile partnerów seksualnych miałaś/miałeś? Lepiej nie mów, bo i tak skłamiesz.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.