Czy wiecie, że choć początków tradycji Dnia Matki doszukuje się w starożytnej celebracji bóstw płodności i urodzaju, swój obecny kształt święto zawdzięcza siedemnastowiecznej Anglii i zwyczajowi „Niedzieli u Matki”?

fot.Segafredo_Zanetti

W tym wolnym od pracy dniu, wręczano mamom drobne upominki w formie kwiatów i słodkości. Z czasem obyczaj ten upowszechnił się też w innych stronach świata. W różnych wariantach można znaleźć go w kalendarzach przeszło 140 państw. Najczęściej, bo aż w 63 krajach, ma miejsce w drugą niedzielę maja. Jak Dzień Matki celebrują inne narodowości?

Włoska Mamma, czyli serce całej rodziny

fot.pixabayDwa tygodnie przed polskimi obchodami, święto mam celebrowali m.in. Włosi – naród bardzo silnie kojarzony z umiłowaniem rodziny i tradycji. W kulturze Półwyspu Apenińskiego, „Mamma” jest bardzo ważną postacią. W dniu jej święta wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia i podziękować osobie, dzięki której przyszły na świat. Wtedy też wyręcza się mamę we wszystkich obowiązkach, nie dopuszczając jej do żadnych prac domowych.

„Popularnym zwyczajem podczas celebracji Dnia Matki jest świąteczny obiad w restauracji. Jego tradycyjne zwieńczenie stanowi kawa i włoski sernik w kształcie serca” – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. „Aromatyczne espresso przygotowywane ze średnio palonej mieszanki dobrze łączy się z migdałową nutą deseru. Co równie ważne, charakteryzuje się ono pozytywnym wpływem na proces trawienia” – dodaje ekspert.

Jak przygotować tradycyjny włoski sernik dla naszych mam? Spód ciasta stanowią pokruszone ciasteczka amaretti, które po rozsypaniu w formie schładzamy przez 15 minut. Na wierzch wylewamy jednolitą mieszankę 500 gram serka ricotta, 250 gram serka mascarpone, zmielonych migdałów, odrobiny cukru, trzech jaj, łyżki mąki ziemniaczanej, startej skórki cytrynowej oraz aromatycznych ziaren wanilii. Wierzch posypujemy płatkami migdałowymi i tak przygotowany sernik pieczemy przez ok. 45 minut.

Amerykańskie świętowanie = wydawanie?

W drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzą również mieszkańcy większości krajów europejskich, Chin i Stanów Zjednoczonych. W USA, tak jak w przypadku Walentynek czy Bożego Narodzenia, na pierwszy plan wysuwa się komercyjna strona święta. National Retail Federation, organizacja zajmująca się handlem detalicznym, szacuje że w tym roku Amerykanie wydali na prezenty dla mam ponad 21,2 miliardów dolarów. Pieniądze przeznaczyli przede wszystkim na kartki z życzeniami (786 milionów dolarów), kwiaty (2,4 miliardów) oraz biżuterię (4,3 miliardów). Co ciekawe, spora część ankietowanych zdecydowała się na zorganizowanie specjalnych aktywności relaksacyjnych, takich jak wizyta w SPA lub salonie kosmetycznym. Chętnie wręczano również sprzęty elektroniczne, przyrządy ogrodnicze i akcesoria domowe.

shutterstock_128005151

Arabski postulat szacunku przez cały rok

Bardzo interesująco wypada zestawienie powyższych zwyczajów z tym, co dzieję się w krajach arabskich. W bardziej liberalnych społecznościach islamskich obchody przebiegają podobnie jak w USA i we Włoszech. Różni je jedynie data. 21 marca mieszkańcy Egiptu czy Jordanii wręczają mamom kwiaty, czekoladki i zaproszenia do SPA. Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Wynika to przede wszystkim z braku akceptacji dla wpływów kultury zachodu. Uważają również, że szacunek i uznanie należą się matce przez cały czas, nie tylko podczas jednego dnia w roku.

 

shutterstock_183118241

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.