Zastanów, się, co ludzie w tobie lubią. Może to być cokolwiek, od cech fizycznych, jak promienny uśmiech, do stałych zwyczajów, na przykład rozdawania komplementów…


 

Zastanów, się, co ludzie w tobie lubią. Może to być cokolwiek, od cech fizycznych, jak promienny uśmiech, do stałych zwyczajów, na przykład rozdawania komplementów, a nawet dziwactw, na przykład głębokiego przywiązania do zwierząt. Te cechy utworzą fundament twojego przyszłego, podwyższonego czynnika S. (I bez fałszywej skromności – nikt oprócz ciebie nie przeczyta tej listy. Jeśli ludzie uważają, że masz piękne oczy, uwzględnij to. Ostatecznie jeśli słyszysz to często, zapewne jest to prawda.)

 

Zaopatrz się w notes, który będzie twoim osobistym dziennikiem. (Najlepiej w skórzanej oprawie, bo wytrzyma dłużej, ale każdy inny też się nada. Miej zawsze przy sobie długopis lub ołówek, bo nigdy nie wiadomo, kiedy spłynie na ciebie natchnienie. Będziesz także potrzebować żółtego i zielonego mazaka.) Otwórz dziennik na nowej stronie i zapisz u góry nagłówek: „Moje cechy wysokiego S”. Gotowe? Teraz zapisz to, co masz do powiedzenia w następujących sprawach.

 

1. Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy ktoś ostatni raz powiedział ci komplement. Mogło to być w jakichkolwiek okolicznościach – w domu, w pracy, w sklepie. Zanotuj dzień, godzinę, użyte słowa oraz co robiłeś w tym momencie. Zapisz: treść komplementu, jakie twoje postępowanie było do niego okazją, jak często słyszysz o sobie coś podobnego („rzadko”, „sporadycznie”, „często”).

 

2. Przebiegnij pamięcią ostatni rok i wybierz komplement, który w tym okresie sprawił ci największą przyjemność. Odpowiada on tym cechom, które sam najwyżej cenisz w sobie. Jeśli na przykład starasz się pielęgnować swoje poczucie humoru, a w zeszłym miesiącu szef powiedział z uznaniem, że z tobą jest wesoło, zapisz ten komplement oraz to, co zabawnego wtedy zrobiłeś lub powiedziałeś.

 

3. Zastanów się, kto najwyżej cię ceni. Nie bierz pod uwagę członków rodziny; wybierz kogoś, kto nie będzie zobowiązany do mówienia ci miłych rzeczy. Ta osoba wychwala cię przed innymi. Zapisz jej lub jego nazwisko. W jaki sposób ze zwykłego znajomego stał się twoim zwolennikiem? Czy z powodu jakiegoś twojego pojedynczego postępku, czy w wyniku całej serii zdarzeń? Zapisz to. Gdyby ta osoba miała wymienić dwie twoje najwyżej przez nią cenione cechy, jakie by one były? Zapisz je.

 

4. Gdyby przyszły pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytał cię o twoją najważniejszą zaletę, którą byś wskazał? Zapisz ją.

 

5. Wybierz kogoś z rodziny poza współmałżonkiem lub partnerem, kto jest do ciebie przychylnie nastawiony. Jaka twoja cecha najbardziej przemawia do tej osoby? Zapisz nazwisko tej osoby i wybraną cechę. Jeśli nic ci nie przychodzi do głowy, spróbuj zadać sobie następujące pytanie: Gdyby ta osoba miała cię zareklamować potencjalnemu współmałżonkowi, partnerowi lub pracodawcy, jakie twoje mocne strony starałaby się sprzedać?

 

6. Weź pod uwagę najlepszego przyjaciela lub inną ważną dla ciebie osobę. Gdyby ten ktoś miał podać twoje dwie najcenniejsze cechy, to jakie by one były? Przypomnij sobie, jakie twoje zachowania najczęściej spotykały się z jego pochwałami. Zapisz te pochwały i cechy, którym je zawdzięczasz.
Być może zapiszesz te same cechy w odpowiedzi na kilka różnych pytań. To one właśnie stanowią kręgosłup zachowania zgodnego z wysokim S.

 

7. Pomyśl o swoim mistrzu – kimś, kogo podziwiasz i pragniesz naśladować. Może to być jakaś współczesna osobistość, postać historyczna lub ktoś, kogo znasz osobiście. Sprawą kluczową jest to, że owa osoba posiada cechy, które ty chciałbyś mieć. Zapisz jej nazwisko i dwie najwyżej cenione przez ciebie cechy.

 

8. Wskaż kogoś, kto wywiera na ciebie trwały wpływ. Może to być przyjaciel, członek rodziny, szef, znajomy – ale pomiń swojego mistrza z poprzedniego pytania. Chodzi o osobę, której sposób bycia naśladujesz, świadomie lub mimo woli. Może od niej pochodzi to powiedzonko, na którego używaniu złapałeś się tydzień później, a może od niej zapożyczyłeś pewien szczególny styl pracy. Jej wpływ na ciebie może wynikać ze stałych kontaktów, ale także z tego, że coś ci się spodobało w jej sposobie myślenia. Zapisz jej nazwisko i dwie cechy, które w niej najbardziej lubisz. (…)

 

Ze wszystkich zakreślonych słów szczególną uwagę zwróć na te, które są związane z pytaniem 2 (twój ulubiony komplement z ostatniego roku) i 7 (cechy twojego mistrza). Są to te cechy, które sam najwyżej cenisz w sobie i które dostrzegasz u podziwianej przez siebie osoby. Oznacz je żółtym mazakiem, żeby rzucały się w oczy.

 

Przyjrzyj się teraz cechom, o których raczej nie myślałeś, dopóki nie zacząłeś wykonywać tego ćwiczenia. Mogą być dla ciebie niespodzianką. Są to twoje zalety, których nie byłeś świadom, a które teraz możesz zaprząc do roboty. Oznacz je na zielono. (…)

 

Gratuluję! Udało ci się wyodrębnić kilka ważnych cech, które będziesz rozwijał w ramach treningu sympatyczności. Odkrycie swojego sympatycznego ja to pierwszy wielki krok na drodze do podwyższenia czynnika S. Teraz musisz zgłębić i przyswoić sobie sposoby rozwijania kluczowych cech przyjacielskości, istotności, empatii i autentyczności.

 

 

Powyższy fragment tekstu pochodzi z książki Tima Sandersa, Jak być lubianym – bądź sympatyczny i zrealizuj marzenia, wyd. Santorski i S-ka, Warszawa 2007.
11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.