Uśmiech to pierwszy krok do przyjaźni, który potrafi przekazać więcej niż dowolna liczba słów. Badania dowiodły, że ludzie są o wiele bardziej skłonni rozpocząć rozmowę z kimś, kto się do nich uśmiechnął – co skądinąd nie jest wielkim zaskoczeniem.



Co więcej, uśmiechanie się sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy, ponieważ uwalniane są wówczas substancje chemiczne wpływające na dobre samopoczucie. Przypomnij sobie, jak to jest, kiedy ktoś się do ciebie uśmiechnie, i przekaż to uczucie komuś innemu.

 

Niestety, są osoby, które dosłownie nie potrafią się uśmiechać, i trudno jest im pogodzić się z taką sytuacją. Przyczyną jest tzw. syndrom Moebiusa,  który powoduje paraliż mięśni twarzy. Sprawia to, że na twarzach takich osób nie malują się żadne pozytywne emocje, tak więc nawet podczas najbardziej przyjacielskiej rozmowy ich twarze są całkowicie pozbawione wyrazu. Skutek jest taki, że bardzo trudno jest im nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie.

 

Co o uśmiechu mówią statystki:

-Żeby się uśmiechnąć, trzeba uruchomić tylko 16 mięśni, żeby zmarszczyć czoło – aż 28.
-Kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni.
-W swoim repertuarze mamy 18 rodzajów uśmiechu, po które sięgamy w zależności od sytuacji.
-Nawet udawany uśmiech może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi.
-Uśmiechają się już dzieci w łonie matki, co dowodzi, że uśmiech jest umiejętnością wrodzoną.Uśmiechają się również niewidome niemowlęta.
-Noworodki wolą uśmiechnięte twarze od poważnych.
-Dla tych, których kochają, niemowlęta rezerwują specjalny uśmiech (pełen radości i szczęścia uśmiech Duchenne’a).
-Uczestnicy testów klinicznych, którym pokazywano uśmiech dziecka, przejawiali taki sam poziom stymulacji, jaki wywołuje spożycie 2000 tabliczek czekolady albo otrzymanie 16 000 funtów w gotówce.
-Osobę uśmiechniętą uważa się za milszą, atrakcyjniejszą, bardziej szczerą, towarzyską i kompetentną niż osobę, która się nie uśmiecha.
-Życie widziane poprzez uśmiech przedstawia się zawsze bardziej optymistycznie, ponieważ uśmiech zmienia nasze postrzeganie, podejście do różnych rzeczy i poglądy.
-W Wielkiej Brytanii do osób najczęściej odpowiadających uśmiechem na uśmiech należą Szkoci.

 

Jak zapisać uśmiech?

Czasem trudno ocenić czyjeś uczucia, kiedy porozumiewamy się poprzez e-mail albo SMS-y. W języku pisanym nader łatwo o nieporozumienie, więc niektórzy używają emotikonów (uśmiechniętych buziek), aby jaśniej wyrazić, co mają na myśli. Poniżej znajdziesz kilka najpowszechniej stosowanych. Wystarczy przechylić głowę w lewo, aby je odczytać:

:) uśmiech
:D śmiech
:*   buziaki
:o wstrząśnięty, zszokowany
:! palacz
:'( płacz
:x milczę jak grób
:( smutny
8-I zaskoczony
#-) kac

Powyższy tekst pochodzi z książki: „Jak być szczęśliwym”, Lizz Hogard; Wyd.: Rebis
Skróty i podkreślenia pochodzą od redakcji
6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.