Śmiech i poczucie humoru mogą ułatwiać znalezienie partnera, przy czym kobiety doceniają w mężczyznach głównie zdolność do żartowania, a mężczyźni – zdolność kobiet do dostrzegania żartów i reagowania na nie, wynika z najnowszych badań amerykańsko-kanadyjskich.

 

Jeden z artykułów na ten temat ukazał się już w piśmie „Evolution and Human Behavior”, drugi został przyjęty do druku na łamach tego samego wydawnictwa. Twierdzenie, że ludzie z poczuciem humoru są atrakcyjni pod względem seksualnym, nikogo nie dziwi, ale bardzo niewielu naukowców zajmowało się badaniem tej zależności.

 

Teraz temat zainteresował badaczy z zespołu Erica Bresslera z Westfield State College (stan Massachusetts) oraz ich kanadyjskich kolegów z McMaster University w Hamilton (prowincja Ontario). Badania zostały przeprowadzone w grupie ponad 200 studentów – mężczyzn i kobiet. Poproszono ich, by ocenili atrakcyjność osób przeciwnej płci, przedstawionych im na fotografiach. Pod niektórymi ze zdjęć umieszczono zabawne wypowiedzi (np. „Moja szkoła średnia była tak niebezpieczna, że zatrudniała nawet własnego koronera”), pod innymi – nijakie zdania (np. „Chodziłem do szkoły na piechotę, zamiast korzystać z autobusu”). Okazało się, że kobiety oceniały mężczyzn z poczuciem humoru jako bardziej atrakcyjnych i bardziej pożądanych na partnera oraz jako osoby bardziej przyjazne, zabawne i popularne. Natomiast mężczyźni nie oceniali kobiet przez pryzmat ich zdolności do żartów.

W drugim doświadczeniu zespół Bresslera poprosił 130 studentów, aby wyobrazili sobie dwie osoby przeciwnej płci – jedną zabawną, z dużym poczuciem humoru i drugą – znającą się na żartach i potrafiącą docenić poczucie humoru innych. Następnie badani mieli wskazać, którą z tych osób wybraliby na towarzysza życia. Kobiety generalnie preferowały mężczyzn z poczuciem humoru, podczas gdy mężczyźni wybierali kobiety potrafiące docenić żarty innych. Jak komentuje Bressler, badania te dowodzą, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni cenią poczucie humoru u partnera, ale każda z płci zwraca uwagę na nieco inne szczegóły. Kobiety doceniają w mężczyznach dowcip, natomiast mężczyzni lubią raczej te kobiety, które śmieją się z ich dowcipów, podkreśla Bressler. Zdaniem badacza, wyniki jego zespołu mogą potwierdzać prawdziwości teorii psychologa Geoffrey Miller z Uniwersytetu Nowego Meksyku w Albuquerque, uzasadniającej ewolucję poczucia humoru u ludzi. Zgodnie z nią, poczucie humoru u mężczyzn może odzwierciedlać aktywny i zdrowy mózg, a co za tym idzie, dobry zestaw genów.

 

Jeśli to prawda, to wybierając zabawnego mężczyznę kobieta miałaby większe szanse na to, że będzie z nim mieć zdrowe potomstwo, a tym samym na przedłużenie swej linii. Bressler zaznacza jednak, że są to na razie czyste spekulacje. Zapytany o to, jakie praktyczne wnioski dla zakochanych płyną z jego prac, badacz radzi kobietom: „Jeśli nie jesteś zainteresowana facetem, po prostu nie śmiej się z jego żartów”. (PAP)

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.