Konflikty i nieporozumienia to jedna z najczęstszych przyczyn rozpadu związków. Co jednak robić, jeżeli próbowałaś „poważnie porozmawiać” z partnerem, a on uparcie milczy?

Tekst: Magdalena Papierz

Po pierwsze, warto zdać sobie sprawę, że nikt nie lubi prowadzić trudnych rozmów, a szczególnie takich, w których padają bolesne słowa i wzajemne oskarżenia. Badania Johna Gottmana, zajmującego się problemami w związkach małżeńskich, wykazały, że 85% rozmów o problemach było inicjowane przez kobiety. Często kończyły się uczuciem rozczarowania, cierpienia i złości u obu partnerów, często były też niedokończone. Rozmowy o problemach nie należą bowiem do najłatwiejszych.

związek i partnerstwo

Co nas motywuje?

Może wydawać się, że mężczyzna, który nie chce niczego wyjaśniać, kieruje się złością i jest samolubny. Tymczasem wszystkim znane „Nie chcę o tym rozmawiać” może oznaczać, że boi się, że zostanie w rozmowie… pokonany. Partner może się obawiać, że nie zdoła się obronić i zaprezentować własnego zdania. Z kolei kobiety, które inicjują rozmowę, często martwią się, że to właśnie brak rozmowy może sprawić, że partnerzy pełni pretensji oddalą się od siebie, a w konsekwencji… rozstaną.

Jak rozmawiać?

Linda i Charlie Blook, autorzy książki „Secrets of Great Marriages” podają kilka wskazówek, jak rozmawiać z partnerem. Radzą, by niezależnie od emocji, być wobec partnera rzeczową i spokojną. Warto na początku wyjaśnić, jakie są nasze intencje (powinien zrozumieć, że nie chcemy go oskarżyć i wpędzić w poczucie winy, ale zależy nam na wzajemnym porozumieniu). Warto też dać partnerowi czas i szansę, by się otworzył i zaczął mówić, bez oceniania go. Ważne jest, by postarać się zrozumieć położenie i argumenty drugiej strony. To może być szczególnie trudne, jeżeli czujemy się zranione i pragniemy, by to nas zrozumiano. Co ciekawe, uczucie frustracji i niecierpliwości często najgwałtowniej wybucha, kiedy… jesteśmy już blisko zgody. Niezależnie od przebiegu rozmowy, dobrze jest podziękować partnerowi za to, że spróbował się otworzyć. To szczególnie ważne, bo w przyszłości o wiele łatwiej będzie dzięki temu rozwiązać każdy konflikt.

kiedy on nie chce rozmawiać

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.