Wedle statystyk, pierwsze dłuższe urlopy wiosenne zaplanowaliśmy właśnie na maj. Gdzie, jak i za ile spędzimy w tym roku majówki?

majowkaMajówka w tradycyjnym wydaniu to spontaniczny wyjazd, w którym często na ostatnią chwilę rezerwujemy ulubione miejsce, pakujemy rodzinę do samochodu, zabieramy grille, ewentualnie pupila i wyruszamy odpoczywać nad wodę. Ten sposób majowego odpoczynku z roku na rok zaczyna być coraz bardziej wypierany przez, często już teraz wcześniej zaplanowane, zagraniczne wyjazdy. Gdzie wyruszymy za granicę w tym roku?

majowka 2Grecja, Egipt, Turcja…

Wedle statystyk Travelplanet.pl, największego pośrednika biur podróży, najchętniej wybierane przez turystów kierunki tegorocznych majówek to Grecja, Egipt, Turcja i Hiszpania. Podobnie było też rok temu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też już tradycyjnie wycieczki na majówkę do Francji (głównie do Paryża). To miejsce przyciąga nie tylko Wieżą Eiffla czy Luwrem. Sam jego klimat działa wiosną jak magnes. Kto nie chciałby, niczym bohaterowie filmu Woody’ego Allena, spacerować nad brzegiem Sekwany?

Wyraźnie większą popularnością, w porównaniu do majówki 2013, cieszą się w tym roku wyprawy egzotyczne. Plaże na Mauritiusie czy Malediwach, mojito na Kubie, trekking po Machu Piccu, nurkowanie na Seszelach, czy też spacer wzdłuż Wielkiego Muru – są coraz częściej wybierane przez polskich turystów.

hotel 3Tańsza opcja

Najzamożniejsi turyści nie rezygnują z najwyższego standardu i wybierają hotele 5*.  Natomiast najliczniejsza grupa, która dotychczas jeździła do hoteli o standardzie 4*, wyraźnie zmieniła preferencje, obniżając standard pobytu. Podobne zjawisko występuje wśród klientów, którzy jeździli do hoteli 2*–1*. Popularność tych obiektów również się zmniejszyła. Mimo to odsetek turystów wybierających hotele najniższej kategorii i nieskategoryzowane, wciąż oscyluje wokół 8 proc., a turystów jeżdżących do hoteli 3*–4* wynosi 56–58 proc. Zauważalne jest więc zjawisko obniżania standardu wypoczynku zarówno w tej grupie, jak i wśród turystów decydujących się na standard 2*–1*, którzy teraz chętniej jadą do obiektów nieskategoryzowanych.

majowka 3Gdzie na obiad?

W tym roku na urlop w wydaniu All Inclusive decyduje się 7 na 10 turystów. Taki sam odsetek wypoczywa w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych. Mocno wzrosła na tę majówkę popularność wypoczynku z wykupionymi śniadaniami i obiadokolacjami (HB), za to radykalnie spadła gotowość do jadania obiadów „na mieście”, czyli wypoczywanie w obiektach z wykupionymi śniadaniami (BB). Turyści dochodzą do wniosku, że codzienne wizyty w lokalnych restauracjach, kupowanie napojów i drinków, są jednak droższym rozwiązaniem.

Ile płacimy?

W 2013 roku średnia wartość rezerwacji na osobę wyniosła niespełna 2300 zł. Obecnie, za majówkowy wyjazd poza granice naszego kraju, turysta zapłaci przeciętnie nieznacznie więcej – 2400 zł. Czy to spory wydatek w porównaniu do cen i pogody w Polsce?

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.