Światowe sławy muzyki klasycznej wezmą udział w koncertach, które odbędą się w Warszawie w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Hasłem tegorocznego festiwalu brzmi „Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego”.

Chopin i jego Europa – festiwal, który przebojem wszedł do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy i w tym roku zgromadzi plejadę wybitnych osobowości światowej pianistyki, do których należą: Elisabeth Leonskaja, Dina Yoffe, Ingrid Fliter, Plamena Mangova, Janina Fiałkowska, Alexander Lonquich, Denis Matsuev, Dmitri Alexeev, Alexei Lubimov, Nelson Goerner i Janusz Olejniczak. Nie zabraknie wielkich indywidualności ostatniego konkursu Chopinowskiego: Yulianny Avdeevej, Evgenija Bozhanova, Daniila Trifonova (który w ostatnich miesiącach tryumfował także w Tel Awiwie i Moskwie, na festiwalu wystąpi dwukrotnie), François Dumonta, jak również Pawła Wakarecego, Leonory Armellini i Irene Veneziano. Triumfatorka konkursu Yulianna Avdeeva wystąpi z recitalem na instrumencie współczesnym, a na fortepianie historycznym zagra ze słynną brytyjską Orkiestrą Wieku Oświecenia, wykonując oba koncerty Chopina.

Obok recitali, koncertów symfonicznych i oratoryjnych zaplanowana jest wybitna kameralistyka,  w tym specjalny koncert z muzyką polską. Swój udział po raz kolejny zapowiedziała Martha Argerich, której występ zapowiada się sensacyjnie: artystka zagra Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego – utwór, który wykonała po raz pierwszy na swoim tegorocznym festiwalu w Lugano. Na estradzie Filharmonii Narodowej pojawi się podczas tego wieczoru jednocześnie czterech zwycięzców konkursów: Wieniawskiego (Bartłomiej Nizioł, Agata Szymczewska), Busoniego (Lilya Zilberstein) i Chopina (Martha Argerich).

Na festiwalu tradycyjnie już gościć będą znakomite orkiestry i chóry: Orchestre des Champs-Elysées, Orchestra of the Age of Enlightenment (Orkiestra Wieku Oświecenia), Rosyjska Orkiestra Narodowa i Sinfonia Varsovia, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena oraz Camerata Silesia. W gronie dyrygentów świetni muzycy: Philippe Herreweghe, Vladimir Jurowski, Mikhail Pletnev, Jacek Kaspszyk, Augustin Dumay i Howard Shelley (dwaj ostatni również w charakterze solistów).

Po raz kolejny usłyszymy ulubieńca festiwalowej publiczności Jana Lisieckiego, obecnie 16-letniego już pianisty, którego międzynarodowy sukces rozpoczął się właśnie na festiwalu Chopin i jego Europa. Płyta z rejestracją obu koncertów Chopina, które wykonał w Warszawie, zyskała szeroki rozgłos i uznanie światowej krytyki, owocując m.in. kontraktem młodego artysty z firmą Deutsche Grammophon.

Tegoroczne debiuty festiwalowe to występy Khatii Buniatishvili i Michała Szymanowskiego. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się recital pieśni Dorothee Mields, która promować będzie wraz z Nelsonem Goernerem ich wspólną płytę w serii The Real Chopin.

Rok 2011 jest Rokiem Franciszka Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego i Gustawa Mahlera. Jest to także rok, w którym Polska przejęła od Węgier prezydencję w Unii Europejskiej. Osią programową siódmej edycji Festiwalu będą więc wielowątkowe relacje dwóch wielkich romantyków: patrona festiwalu i o rok młodszego Węgra Franciszka Liszta których łączyła przyjaźń, choć w wymiarze twórczym znajdowali się na antypodach ówczesnej artystycznej Europy. Sam Liszt także rozdarty był skrajnymi przeciwieństwami: usłyszymy jego gwiazdorską wirtuozerię ale również muzykę pełną metafizycznej zadumy i religijnego uniesienia.

Tradycyjnie ważne miejsce w programie Festiwalu zajmie wykonawstwo historyczne. W tym roku pianiści będą mieli do dyspozycji cztery a nie jak dotychczas trzy fortepiany historyczne: zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wzbogacone zostały o unikalny fortepian Erard z 1838 roku. W oryginalnym brzmieniu po raz pierwszy w Polsce zabrzmi muzyka Brahmsa, Liszta i Noskowskiego.

Festiwal zamknie szczególny koncert, będący gestem solidarności z Japonią: 1 września w Bazylice św. Krzyża wykonane zostanie niezwykła Via Crucis F. Liszta w wykonaniu Janusza Olejniczaka i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, oraz dwa utwory Toru Takemitsu w wykonaniu Akane Sakai i Jakuba Waszczeniuka.

Stanisław Leszczyński
Dyrektor Festiwalu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.