W cyklu „Poniedziałek z kulturą” namawiamy do wysłuchania koncertów na festiwalu „Chopin i jego Europa”, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Od Chopina do Moniuszki”.

Tekst: Joanna Zaguła

W tym tygodniu macie ostatnią szansę, żeby wziąć udział w festiwalu Chopin i jego Europa, który trwa już od 14 sierpnia. Zakończy się zaś 1 września. Tak jak zapowiada jego tytuł, jest to festiwal, stawiający sobie za cel ukazanie twórczości Fryderyka Chopina w szerszym, europejskim kontekście. Chodzi tu jednak nie tylko o Europę jemu współczesną, lecz także o dzieła poprzedzające jego twórczość, które mogły stanowić dla niego inspirację oraz o zakorzenione w jego spuściźnie utwory późniejsze i nam współczesne. Ważnym aspektem festiwalu są też wykonania utworów na oryginalnych instrumentach historycznych.

W programie znajduje się oczywiście muzyka samego Chopina, a także innych wybitnych kompozytorów. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Od Chopina do Moniuszki” – możemy się więc spodziewać, że usłyszymy wiele znanych oper i operetek.

W programie szukajcie też szczególnie uważnie występów wirtuozów fortepianu takich jak Martha Argerich, Charles Richard-Hamelin, Janusz Olejniczak czy Yulianna Avdeeva oraz światowej sławy zespołów – by wymienić choćby: Collegium Vocale 1704, Europa Galante i Hiroshima Symphony Orchestra.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.