Muzyka klasyczna, którą musisz znać

Amerykański muzykolog Dawid Crossby uważa, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak jak muzyka. Redukowanie stresu oraz pozytywne nastawienie, spowodowane wydzialanymi przez mózg endorfinami, to tylko ziarno z pustyni korzyści, które niesie ze sobą słuchanie muzyki.

W 1993 r. trzej naukowcy z University of California odkryli tzw. efekt Mozarta pokazując, że zaledwie 10-minutowy fragment sonaty tego kompozytora może przyczynić się do chwilowego wzrostu umiejętności rozumowania czasoprzestrzennego, co w skali IQ daje różnicę aż 8-9 punktów. Czy inne klasyczne utwory mają podobne działanie? Poniżej przedstawiamy listę utworów muzyki klasycznej, które każdy powienien znać. Sprawdź, jak na ciebie oddziałują.

shutterstock_120211573

 1. Antonio Vivaldi – Cztery pory roku
  cykl 4 koncertów skrzypcowych umieszczony w wydanym w 1725 roku zbiorze 12 koncertów Op. 8 Il cimento dell’armonia e dell’inventione („Spór między harmonią a wyobraźnią”). Są to koncerty solowe będące doskonałym przykładem muzyki ilustracyjnej. Vivaldi „Cztery pory roku” zadedykował swojemu mecenasowi, czeskiemu hrabiemu Wenzlowi von Morzin.
 2. Ludwig van Beethoven – Sonata Księżycowa
  powstała w latach 1800 – 1801 i jest jedną z najsłynniejszych sonat w historii muzyki. Trzydziestoletni kompozytor zadedykował ją swojej ukochanej, hr. Giulietcie Guicciardi.
  shutterstock_200005727
 3. Richard Strauss – Tako rzecze Zaratustra
  skomponowany w 1896 roku poemat symfoniczny, zainspirowany dziełem, o tym samym tytule, filozofa Fryderyka Nietzchego.
 4. Richard Wagner – Walkiria
  dramat muzyczny składający się z trzech aktów.
 5. Jan Sebastian Bach – Toccata
  jest to utwór skomponowany na organy. Nie wiadomo, kiedy ani gdzie powstał.
Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.