Inteligentna i ciepła bajka dla dorosłych, dzięki której poczujesz ochotę, by zrobić coś dobrego. „Zakochany przez przypadek” jest jak lekarstwo na skołatane nerwy.

Tekst: Sylwia Skorstad

Guy pracuje jako tajny agent do spraw przypadków. Jego praca polega na stwarzaniu okoliczności dogodnych do tego, by stały się rzeczy ważne i potrzebne. Dzięki niemu spotykają się ludzie, którzy powinni się spotkać, pisani sobie kochankowie zakochują się w sobie, przeznaczenie wkracza na odpowiednie tory. Jak sam mówi, zajęcie to wymaga specjalnych talentów:

„Należy patrzeć z szerszej perspektywy i szukać kontekstów, których nie dostrzega nikt inny. O krok wyprzedzać rzeczywistość i zgadywać, na chwilę wcześniej, zanim się to stanie.”

Co jednak z przeznaczeniem samego Guya?

Pozytywne wibracje

Bestsellerowy debiut izraelskiego pisarza „Zakochany przez przypadek” jest jak lekarstwo na skołatane nerwy. To rodzaj inteligentnej i inspirującej bajki dla dorosłych. Po jej lekturze życie zaczyna się jawić jako koszyk wypełniony szansami na lepsze jutro. Gdybyśmy tylko mogli znać przyszłość i mieli zdolność do dowolnego przestawiania drobnych elementów, z jakich zbudowana jest rzeczywistość, moglibyśmy zbudować lepszy świat.

Yoav Blum zdaje się wierzyć, że wszyscy mamy podobne potrzeby i w rzeczywistości pragniemy rzeczy dobrych. Bywamy zagubieni i zabiegani, zbyt skupieni na sobie, swojej pracy i bieżących zadaniach, by zauważyć innych ludzi. Czasami wystarczy jednak odpowiednia piosenka w radio, lektura dobrej książki, albo zapach kojarzący się z pozytywnym wspomnieniem, abyśmy obudzili się z samolubnego snu i spojrzeli na bliźnich bardziej przychylnie. Tak jak Eddie Levy – zwolennik teorii, że emocje to tylko reakcja chemiczna, zatem należy wierzyć jedynie logice. Pewnego dnia, za sprawą namnażających się zbiegów okoliczności i ku swojemu wielkiemu zdumieniu, Eddie tworzy pierwszy wiersz.

Szewc bez butów

Zajęty kolejnymi misjami Guy stara się nie zauważać, że Emily, jego koleżanka po fachu wysyła mu dowody zainteresowania. Agent jest wierny dawnej miłości z czasów, gdy pracował jeszcze jako Wyimaginowany Przyjaciel. Wspomnienie ukochanej Cassandry sprawia, że czuje, iż w jego sercu nie ma już miejsca dla nikogo innego. Zapomina o tym, iż Emily jest równie dobra w tworzeniu sprzyjających okoliczności, co on sam.

„Zakochany przez przypadek”, Yoav Blum, Wydawnictwo Albatros

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.