Najlepszy film nieanglojęzyczny uhonorowany Oscarem w 1967 roku – „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – zostanie zaprezentowany 19. lutego podczas inauguracji festiwalu „Buntownicy kamery – Czechosłowacka Nowa Fala” w warszawskim kinie Iluzjon.

Gościem specjalnym projekcji będzie reżyser Jiří Menzel, który będzie uczestniczył w dyskusji z Andrzejem Wajdą i z publicznością na temat narodzin i nadziei Nowej Fali. Przegląd filmów lat 60-tych, który obejmuje ponad 40 najlepszych dzieł kinematografii z Czech oraz Słowacji potrwa do 29. maja.

Buntownicy kamery - Czechosłowacka Nowa Fala

Pierwszym filmem pokazywanym w ramach festiwalu „Buntownicy kamery – Czechosłowacka Nowa Fala” będzie kultowy film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Debiut Jiříego Menzla z 1966 roku jest najbardziej znanym dziełem czechosłowackiej Nowej Fali, a powstał na podstawie opowiadania innej czeskiej ikony – Bohumila Hrabala. Opowieść zgodnie z prawidłami nowej czeskiej szkoły filmowej skupia się na codziennym życiu bohaterów. Główną postacią – w tej roli popularny w latach 60-tych piosenkarz Václav Neckář – jest absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma, który wkracza w dorosłe życie pracując na stacji Kostomlaty. Film przedstawia zwyczajną prowincjonalną rzeczywistość, w której pobrzmiewają jednak echa toczącej się II wojny światowej. Jest to ponadczasowy obraz, który można odczytać na wielu poziomach, dlatego warto samemu poznać arcydzieło Jiříego Menzla w piątek 19. lutego o godzinie 20.15 w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A w Warszawie.

Najlepsze dzieła kina czechosłowackiego lat 60-tych będą prezentowane we wtorki w kinie Muranów oraz w czwartki w kinie Iluzjon. W programie znajdą się filmy niewyświetlane od ponad 50 lat, a także takie, które widzowie będą mieli szansę zobaczyć w Polsce po raz pierwszy, m.in. „Sklep przy głównej ulicy”, „Miłość blondynki”, „Palacz zwłok”, „Morgiana”, „Waleria i tydzień cudów” oraz „Hotel dla cudzoziemców”. Festiwal obejmuje również panele dyskusyjne filmowych ekspertów oraz spotkania z twórcami czechosłowackiej Nowej Fali.

Więcej informacji o festiwalu “Buntownicy kamery” znaleźć można:

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.