Zdrowe i bezglutenowe. Z rodzynkami, morelami, żurawiną. Nawet jeśli unikacie słodyczy, wypróbujcie ten przepis. Pyszności.
Czas przygotowania: 40 minut
16 sztuk
Składniki:
- 200 g płatków owsianych drobnych, bezglutenowych
- 50 g suszonych moreli (niesiarkowanych)
- 50 g suszonej żurawiny
- rodzynek niesiarkowanych lub owoców goji
- 25 g ziaren słonecznika lub pestek dyni
- 5 łyżek złocistego siemienia lnianego
- szczypta soli himalajskiej
- 1–2 łyżki soku z cytryny lub soku żurawinowego
- 100 ml melasy z chleba świętojańskiego
- 75 ml oleju roślinnego lub stopionego masła klarowanego (nie dla wegan)
- 75 ml letniej wody
Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki umieszczamy w misce, dolewamy olej, melasę z chleba świętojańskiego i sok z cytryny, miksujemy. Dolewamy wodę, mieszamy całość (masa ma być zwarta, po chwili napęcznieje).
Naczynie żaroodporne lub formę do pieczenia smarujemy olejem, wykładamy papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do 160°C w opcji góra–dół. Na dno naczynia wykładamy gotową masę, rozkładamy ją na grubość około 2 cm, dobrze dociskamy do dna, wyrównujemy powierzchnię. Formę wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20–30 minut, aż wierzch ciasta się zrumieni.
Upieczony baton wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy do przestygnięcia i kroimy na mniejsze kawałki (około 3 cm x 8 cm).Każdy batonik możemy owinąć w ozdobny papier. Przechowujemy je w szklanym słoju nawet przez dwa tygodnie. Batony są miękkie po przestudzeniu, ale z każdym dniem robią się bardziej zwarte.
Użyłam formy żaroodpornej o wymiarach 25 cm x 16 cm.
Przepis pochodzi z książki Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie.
Książka zawiera 100 przepisów bez mleka, jajek, soi, orzechów, kakao, miodu, selera. 78 z nich dodatkowo nie zawiera glutenu. 81 przepisów jest wegańskich, a 87 nie zawiera cukru.