Pachnąca orientalnymi przyprawami i bardzo słodka. Pełna lokalnych składników. W marokańskiej kuchni można szybko się zakochać.

Tekst: Magdalena Maria Pomykała

Tajine 1Pomimo europejskich (głownie francuskich) wpływów, kuchnia marokańska zachowała swoją oryginalność. Najczęściej serwuje się tutaj kuskus pod wieloma postaciami, tajine i pastillę. Świeże lokalne warzywa towarzyszą rybom i owocom morza (na wybrzeżu) oraz baraniemu mięsu – ze względów kulturowych najpopularniejszemu w tym kraju.
W tutejszej kuchni nie może odbyć się bez przypraw, które mają za zadanie nie tylko uzupełnić walory smakowe, ale także korzystnie wpływać na zdrowie. Stąd obecność szafranu, anyżku, goździków i cynamonu, a także kolendry, imbiru, kminu czy kurkumy. Powszechnie stosuje się także curry, paprykę (zazwyczaj słodką) i czosnek. Popularna harrisa (nie tak aromatyczna jak jej tunezyjska wersja) dodaje pikantności.

Słodko jesz, słodko myślisz

W marokańskich potrawach często znajdziemy słodkie dodatki, takie jak bakalie, miód czy owoce. W ten sposób przyrządza się tutaj większość mięs i dań z kuskusem. Rodzynki, migdały i figi smakowicie komponują się z głównymi daniami. Po posiłku nie można nie spróbować marcepanowo-orzechowych ciasteczek, często wzbogaconych daktylami. Do tego obowiązkowo bardzo słodka miętowa herbata. Zdecydowanie cukier krzepi!

Tajine w roli głównej

Najpopularniejszym sposobem gotowania jest w Maroku tajine, czyli gliniane, stożkowate naczynie, w którym dusi się składniki (tradycyjnie – nad rozżarzonym węglem lub drewnem, współcześnie także w piekarniku). Słowo tajine oznacza także potrawę przygotowywaną we wspomnianym naczyniu – składającą się zazwyczaj z kaszy kuskus z warzywami, mięsem i przyprawami.

Tajine z baraniną w miodzie

Składniki

(dla 4 osób)

– 1 kg baraniny

– 500 g szalotki

– 100 g płynnego miodu

– łyżeczka zmielonego imbiru

– 1 laska cynamonu

– szczypta szafranu

– 2 łyżki oliwy z oliwek

– garść migdałów

– 2 garście rodzynek

– sól i pieprz

Przygotowanie:

Mięso pokroić w duże kostki, szalotki obrać i pokroić. Oliwę rozgrzać w naczyniu do tajine (lub w garnku nadającym się do pieczenia w piekarniku). Zrumienić mięso z połową szalotek. Dorzucić rodzynki, miód, imbir, cynamon I szafran. Dodać sól i pieprz do smaku. Zalać wodą, przykryć i pozostawić na wolnym ogniu na około 1 godzinę. Po upływie tego czasu wyjąc mięso, zredukować powstały płyn. Ponownie wrzucić mięso i pozostałe szalotki. Przykryć i wstawić do piekarnika, nagrzanego na 200°C, na 45 minut. Podawać z kuskusem lub ziemniakami (które można dodać do mięsa przed wstawieniem do piekarnika), posypane migdałami.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.